• Základné informácie o SVD

• Do SDV môže vstúpiť iba žiak prvého ročníka strednej školy!

Žiak pracuje u zamestnávateľa:

• v 1. ročníku – 1 deň (6 hodín)
          • v 2. ročníku – 1 deň (7 hodín)
          • v 3. ročníku – 2 dni (14 hodín)
          • v 4. ročníku – 2 dni (14 hodín),

Po ukončení štúdia je na zamestnávateľovi a žiakovi, ako bude vzťah pokračovať (žiak môže ale nemusí po skončení školy zostať pracovať u daného zamestnávateľa),

Duálne vzdelávanie je vzťah troch subjektov:

stredná odborná škola - žiak – zamestnávateľ.

Je založený:

1. Duálnou zmluvou – uzatvorená medzi zamestnávateľom a školou,

2. Učebnou zmluvou - uzatvorená medzi zamestnávateľom a zákonným zástupcom žiaka, ktorého si zamestnávateľ sám vyberá (zmluva je náhradou pracovnej zmluvy, dohody).

Benefity žiaka v SDV
          1. Župné štipendium – iba v 1. ročníku - 50 € mesačne.
          2. Duálna BUS karta – bezplatné cestovanie v rámci TTSK počas celej doby štúdia autobusmi prímestskej dopravy spoločnosťami Arriva Nitra a SAD D. Streda.
          3. Odmena za produktívnu prácu – za každú hodinu vykonanej produktívnej práce najmenej vo výške 50 % z platnej hodinovej minimálnej mzdy.
          4. Stravné – žiak dostáva príspevok na stravu za každý deň praktického vyučovania ako kmeňový zamestnanec (príspevok na stravu alebo stravný lístok).
          5. Podnikové štipendiummôže vyplácať zamestnávateľ žiakovi, podmienkou je dobrý pracovný výkon, pravidelná účasť na praktickom vyučovaní a dobrý dosiahnutý prospech.
          6. Prax v reálnych podmienkach na pracovisku, oboznámenie sa s firemnou kultúrou, získavanie pracovných zručností a návykov priamo počas štúdia
          7. Absolvovanie školy s vysokým kreditom a so spoločenským uznaním.
          8. Zabezpečenie si budúcej práce u zamestnávateľa, počas praxe popri štúdiu je možne so zamestnávateľom podpísať zmluvu o budúcej zmluve, a tak si zabezpečiť svoju profesionálnu budúcnosť po skončení strednej školy.

Hmotné zabezpečenie žiaka

Povinné plnenie zamestnávateľa:

1. Poskytnutie stravovania u zamestnávateľa pre žiakov v čase praktického vyučovania sa uskutočňuje rovnakým spôsobom, akým sa poskytuje stravovanie zamestnancom zamestnávateľa.
          2. Poskytnutie osobných ochranných prostriedkov.

Dobrovoľné plnenie zamestnávateľa:

1. Poskytnutie cestovných náhrad za dopravu z miesta trvalého bydliska do strednej odbornej školy, miesta výkonu praktického vyučovania a späť.
          2. Úhrada nákladov na ubytovanie žiaka v školskom internáte maximálne vo výške 44,81 €/mesiac.

Finančné zabezpečenie žiaka
          1.  Podnikové štipendium sa poskytuje mesačne v období školského vyučovania najviac do výšky štvornásobku sumy životného minima určeného pre zaopatrené neplnoleté dieťa alebo nezaopatrené dieťa, t. j. do výšky 398,24 €/mesiac.
          2. Odmena za produktívnu prácu. sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce najmenej vo výške 50 % z platnej hodinovej minimálnej mzdy, t. j. minimálna odmena žiaka 1,86 € za hodinu produktívnej práce.