Ruský jazyk

Charakteristika predmetu ruský jazyk

Prvotný cieľ jazykového vyučovania ruského jazyka je komunikatívny cieľ, t.j. osvojenie si komunikatívnej kompetencie s cieľom rozvíjať všetky štyri rečové zručnosti: počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, ústny prejav, písomný prejav. Tento príbuzný slovanský jazyk umožňuje absolventom uplatniť sa na domácom i zahraničnom trhu práce a úspešne sa zapájať do spoločenskej praxe. Pri nácviku produktívnych a receptívnych rečových zručností sa kladie dôraz na samostatnosť reči. Spojenie jazykového a mimojazykového učiva prispieva k motivácii žiakov a k rozvoju ich osobnosti v odbornej a všeobecno – kultúrnej oblasti. Dôraz sa kladie na tvorivosť žiakov a uplatňovanie medzipredmetových vzťahov. V rámci výučby ruského jazyka sa využívajú rôzne dostupné zdroje, napr. internet a webové stránky rusky hovoriacich krajín, časopisy. Vyučovanie predmetu zabezpečuje vyjadrovať sa v ruskom jazyku do takej miery, aby bolo možné dorozumieť sa v bežných životných situáciách s rusky hovoriacimi osobami. Tiež zabezpečuje hlbšie poznanie Ruska, ruskej prírody, histórie a reálií.