• Rýchle prsty

     • Obchodná akadémia na Nevädzovej ulici v Bratislave, INTERINFO Slovensko, Škola ZAV a Katedra pedagogiky Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave usporiadali II. ročník celoštátneho sústredenia spracovania textu na počítači pod názvom Slovenské rýchle prsty. Trojdňového sústredenia sa zúčastnili dvaja naši šikovní žiaci Adela Krajčovičová z II. A a Filip Prešnajder z II. B. Talentovaní žiaci počas troch dní prešli tréningami pod vedením pani Heleny Zaviačičovej, deväťnásobnej majsterky sveta v písaní na klávesnici a mladého Jonáša Vala, niekoľkonásobného juniorského majstra sveta v písaní na počítači.

      Adela a Filip si vyskúšali súťažné odpisy, diktát AT a C-B-A a audiotranscription. Namáhavé  a únavné tri dni priniesli Filipovi celkovo pekné trináste miesto z pomedzi 38. súťažiacich.

      Obom zúčastneným blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.

     • "Nežné" imatrikulácie

     • 30. výročie Nežnej revolúcie sme si 18.11. pripomenuli aj na Imatrikulácii prvákov. Žiaci III.A a III.B si pre prvákov - iskričky pripravili milé disciplíny, kde nám všetkým dokázali, že sú pripravení na štúdium na našej škole.

     • Sloboda nie je samozrejmosť

     • Interaktívnymi workshopmi, ktoré pripravili pre svojich mladších spolužiakov študenti vyšších ročníkov sme si pripomenuli 30. výročie nežnej revolúcie. Zážitkovou formou  žiaci odhaľovali jednotlivé udalosti idúce chronologicky deň po dni za sebou, hádali, čo vyjadrujú hlavné symboly revolučných dní, dozvedeli sa základné informácie o významných osobnostiach stojacich na tribúnach i v zákulisí.  Chladnými novembrovými námestiami zneli aj piesne a úlohou žiakov bolo doplniť skrytý text, prípadne určiť aj  meno interpreta.

      Na záver si študenti  otestovali svoje vedomosti z novembrových udalostí a víťazi dostali sladkú odmenu.

      Buďme vďační, že si môžeme Deň študentstva pripomínať zábavnou formou, história nám totiž hovorí, že to nebolo vždy možné....

     • Nežná revolúcia a my

     • Novembrové udalosti spred 30. rokov sme si pripomenuli aj nástenkami nesúcimi názov „Nežná revolúcia a my“, ktoré pripravili študentky 2. A triedy. Na fotografiách sa vraciame nielen k nežnej revolúcii, ale aj ku Knižným hodom. Na nich sme hravými interaktívnymi metódami  žiakom zo základných škôl a obyvateľom Serede sprostredkovali informácie o pohnutých novembrových a decembrových dňoch v roku 1989.

     • Olympiáda ľudských práv

     • Školské kolo olympiády ľudských práv preverilo u študentov 2. a 3. ročníka vedomosti o základných ľudských právach.

      Ľudské práva dnes definujeme ako „oprávnenia priznané jednotlivcovi, ktoré mu umožňujú plne využívať svoje schopnosti, inteligenciu, talent a znalosti na uspokojenie duchovných a iných túžob a cieľov. Sú také podstatné pre dôstojnosť a autentickosť ľudskej bytosti, že by ich mala rešpektovať každá politická moc.“ Ich odňatím ľudská bytosť prestáva byť človekom.

      Ako si študenti poradili s testom o základných ľudských právach?

      1. miesto získala  P. Zajková  z 2.A triedy,
      na 2. mieste sa umiestnili študenti : A. Krajčovičová z 2.A triedy, F. Prešnajder z 2.B, D. Javor z 3.B triedy,
      3. miesto obsadil T. Bombera z 2.B triedy.

      Víťazom blahoželáme!!!

     • Olympiáda v anglickom jazyku

     • Dňa 19. 11. 2019 sa na našej škole  konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Písomná časť zahŕňala cvičenia z gramatiky, slovnej zásoby, čítanie s porozumením  a  počúvanie s porozumením. V ústnej časti súťažiaci predviedli svoju kreativitu pri opise obrázka a tvorbe dialógu.  Súťažilo 11 žiakov v dvoch kategóriách:

      Kategória 2A (1. a 2.ročník)

      1. miesto - Damián Tengeri  z 1.A

      2. miesto – Peter Chatrnúch z 1.A

      3. miesto – Paulína Zajková z 2.A

       

      Kategória 2B (3. a 4. ročník)

      1. miesto – Zina Paľovová zo 4.B

      2. miesto – Kristián Glozmek z 3.B

      3. miesto – David Javor z 3.B

       

      Víťazom blahoželáme a budeme im držať palce v okresnom kole.

     • Súťaž ZAV 100

     • Prečo ZAV-100? Interinfo ČR oslavuje tento rok 20 rokov od svojho vzniku a autor metódy ZAV Jaroslav Zaviačič oslavuje 80. narodeniny. A tak vznikla myšlienka osláviť obe výročia spoločne novou súťažou - ZAV 100. Medzinárodná súťaž prebiehala dňa 13. 11. 2019 o 14.00 h. vo všetkých zapojených krajinách ako napr. Česká republika, Poľsko, Turecko, Slovensko, Francúzsko ... Žiaci písali 25 minútoviek v národnom jazyku.

      Našich 19 rýchlopísačov obstálo v silnej medzinárodnej komkurencii veľmi dobre. Prvý piati z našej školy boli: Kristián Regen (336,7) z II. B, Filip Prešnajder (317,5) z II. B, Adela Krajčovičová (307,4) z II. A, Barbora Mrnková (306,8) zo IV. B a Benjamín Tengeri (302,3) zo IV. A.

      Všetkým zúčastneným blahoželáme!

     • Workshop "Etika v podnikaní"

     • 24. októbra 2019 sme vďaka workshopu, ktorý na škole realizovalo  Národné podnikateľské centrum, mali možnosť spoznať úžasnú ženu a podnikateľku - pani Lindu Hnátovú. Prišla nám porozprávať, ako podnikanie funguje v reálnom živote a na konkrétnych príkladoch nám opísala situácie, s ktorými sa v budúcnosti môžeme stretnúť.

      Za dlhoročné skúsenosti, ktoré nadobudla počas svojej podnikateľskej kariéry, prežila na vlastnej koži, aká je to ozajstná drina. Prepracovala sa od umývania toaliet na lodi až k samotnému obchodovaniu s loďami. Priblížila nám ako prebieha biznis stretnutie, ako by sme sa mali správať a ako správne v praxi využívať protokol. Od obyčajného podania ruky až po konvenčnú zdvorilosť.

      Ľudia si bohužiaľ neuvedomujú vzácnosť času. Čas = peniaze, a ľudia rozmýšľajú cez peniaze. Preto by sme si mali uvedomiť ako ten vzácny čas strávime.

      Čo sme si z tejto prednášky zobrali?

      Treba vždy bojovať za to, čo chceme dosiahnuť, ale na druhej strane treba dať pozor na to, aby sme sa nezničili psychicky či fyzicky. Vzdelanie, prax, lojálnosť a pravdovravnosť sú dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú našu osobnosť i budúcnosť.

                                                                                                                                                                  

     • Veľtrh cvičných firiem v Nitre

     • V dňoch 05.11. - 06.11.2019 sa zúčastnili Medzinárodného veľtrhu CVF v Nitre naše cvičné firmy CosyLiving, s. r. o. a Greencraft.cult, s. r. o. Sereď, ktoré pracujú na Obchodnej akadémii v Seredi. Účelom veľtrhu bolo nadviazanie nových kontaktov medzi cvičnými firmam a získanie nových informácií pre podnikanie v rámci predmetu cvičná firma. Cvičné firmy sa prezentovali v stánkoch, kde ponúkali služby a produkty svojej firmy, viedli obchodné rozhovory, uzatvárali zmluvy s potencionálnymi zákazníkmi. Pri týchto rozhovoroch využívali katalóg, akciové letáky, samotný imidž firmy ako aj všetky dostupné maketingové nástroje súčasnej doby a zároveň si precvičili i komunikáciu v anglickom jazyku, keďže veľtrh bol medzinárodný.

      Cieľom veľtrhu cvičných firiem bolo predstaviť, čo sa študenti naučili v rámci podnikateľského vzdelávania. Prezentovali kľúčové kompetencie ako je  prezentácia, kreativita, flexibility mladých, schopnosť pracovať v tíme, komunikovať, rozhodovať, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť. Na veľtrhu bola tvorivá atmosféra, ktorá si podmanila zúčastnených študentov a je impulzov do ďalšej práce v CVF.

     • Film „Kto je ďalší?“ by mali vidieť okrem študentov aj ich rodičia

     • Pred jesennými prázdninami nás oslovil, zasiahol , rozcítil a prinútil zamyslieť sa nad súčasným svetom mladých ľudí film, ktorý oslovil nielen študentov celého Slovenska.

      Film režiséra Mira Drobného je inšpirovaný skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady. Osudy hlavných hrdinov zmenil internet a priviedol ich na hranicu života a smrti. Stať sa to môže každému! Kto je ďalší?

      Raperka Aless čelila mnohokrát zlomyselným útokom na sociálnych sieťach. Tie ju priviedli až k pokusu o samovraždu. Od tejto tragédie sa začala venovať hudbe, píše texty a spieva. Na jednom zo svojich koncertov sa stretne zoči-voči s útočníkmi a rozhodne sa, že im všetko povie priamo do očí. Príbeh zachytáva Alessin posledný boj so šikanou a vlastným ja.

      Oleg a Vadim sú najznámejší rooftopperi na svete. Ich slávu zatieňuje iba krásna Angela. V honbe za jedinečnými zábermi, so všadeprítomnými kamerami a bez akéhokoľvek istenia protizákonne zdolávajú najvyššie budovy sveta. Ich posledný výstup v areáli atómovej elektrárne je nielen súbojom o rekordný počet lajkov, srdce Angely ale aj o samotné prežitie.

      Dievča dotlačené do bezvýchodiskovej životnej situácie už nevie ako ďalej. Rozhodne sa prehovoriť a svoj vlastný príbeh sexuálneho vydierania vysvetliť bez toho, aby vyslovila, čo len jedno slovo. Bude to napokon stačiť na záchranu jej života?

      zdroj fotografií: Facebook, kultura.pravda.sk, Cinemax

     • Halloween

     • Pár dní pred jesennými prázdninami sa na chodbách našej školy znovu objavili pútavé plagáty pripomínajúce, že sa bude konať HALLOWEEN. Členovia študentského parlamentu vyhlásili dve tradičné súťažné disciplíny: Najkrajšia tekvica a Najrýchlejší lúskač
      Súťaže o najkrajšiu tekvicu sa zúčastnili všetky triedy. Všetky tekvice boli nápadito upravené, niektoré maľované, iné vyrezávané a tiež dotvorené rôznymi módnymi doplnkami. Hlasovania sa zúčastnili nielen všetci žiaci, ktorí však nesmeli odovzdať svoj hlas svojej triednej tekvici, ale aj učitelia a nepedagogickí zamestnanci.
      V lúskaní jadierok bola najrýchlejšia Bibiana Poláková z III.A a autorkou najkrajšej tekvice je Nikola Jančovičová z III.A

      Tekvica:
      1. miesto III.A
      2. miesto I.A
      3. miesto III.B a IV.A

      Lúskanie:
      1. miesto Bibiana Poláková z III.A
      2. miesto Sára Skuneňová z II.A
      3. miesto Mária Bělčíková z III. A

      Blahoželáme!

     • Záložka do knihy spája slovenské školy

     • 8. ročník celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy:  Osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu

      Prváci a druháci vyhotovovali záložky s veľkou radosťou, niektorým sa podarili vyhotoviť aj dve. Na hodinách spoločenskej komunikácie a občianskej náuky alebo individuálne doma vytvorili žiaci krásne záložky plné príbehov, fantázie a priateľských odkazov. Vznikli zaujímavé umelecké dielka s citátmi a odkazmi na demokraciu, kresbami a demokratickými osobnosťami. Žiaci sa väčšinou inšpirovali výročím Nežnej revolúcie, ktoré si v novembri pripomíname.
      Našou partnerskou školou sa stala Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši. S partnerskou školu sme si vymenili emaily a poslali záložky. Žiaci z Liptovského Mikuláša nám poslali zaujímavé záložky, propagačný materiál o škole a meste. Záložky si žiaci rozdali a veľmi sa z nich tešili.