V dňoch 04. a 05. apríla 2023 sa nevarí z prevádzkových dôvodov.
Ďakujeme za pochopenie!
Oznam školskej jedálne
Topoľčianky
Dňa 15. marca sa študenti 1. ročníka zúčastnili návštevy mesta Topoľčianky. Prvou zastávkou bol renesančno-barokový zámok s klasicistickými prístavbami. Prezreli sme si kaplnku, rozsiahlu zbierku zbraní, či porcelánu. Zaujala nás vyše 200 ročná zámocká knižnica, kde je uložených viac než 14 000 kníh. Medzi nimi sa nachádza aj Grammatica slavica, prvá slovenská gramatika z pera Antona Bernoláka z r. 1790. Súčasťou prehliadky boli izby, ktoré slúžili ako letné sídlo prezidentov, napr. T. G. Masaryka. Zámok je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.
Následne sme sa presunuli do Národného žrebčína, ktorý patrí k najvýznamnejším šľachtiteľským a chovateľským centrám ušľachtilých koní v Európe. Celkový počet koní je viac ako 550 kusov. Zároveň sme mali možnosť vidieť nádherného bieleho teplokrvníka, Lipicana, ktorý sa stal symbolickým darom kráľovnej Alžbety II. pri jej návšteve Slovenska v r. 2008.
Návšteva žrebčína sa študentom veľmi páčila a zo zámku si odniesli kúsok z histórie našej krásnej domoviny, Slovenska.
1
57. ročník SIP - celoštátne kolo
SIP je súťaž v spracovaní informácií na počítači, ktorá je určená pre žiakov stredných škôl v Slovenskej republike. Prebieha v troch kategóriách: písanie na počítači, úprava textu na počítači a profesionálne spracovanie textu – wordprocessing. Cieľom súťaže je vyhľadávanie talentovaných a nadaných študentov, rozvíjať ich tvorivé kompetencie a vytvárať trvalý vzťah k rozvíjaniu počítačovej gramotnosti pri využívaní moderných technológií na spracúvanie informácií. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Tento rok sa konal 57. ročník súťaže, ktorú každoročne organizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania v Bratislave. Súťaž má tri kolá: školské, krajské a celoštátne. Každý ročník sa usporadúva na strednej škole v inom meste.
Celoštátne kolo sa tento rok konalo v dňoch 21. – 23. marca 2023 na Obchodnej akadémii v Seredi. Slávnostné zahájenie prebehlo v obradnej sále Mestského úradu v Seredi, kde všetkých privítala viceprimátorka Mária Fačkovcová. O kultúrnu vložku sa postarali žiaci Základnej umeleckej školy J. F. Kvetoňa v Seredi. Pedagógom sa písomne verejne poďakoval Branislav Hadár, riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania za to, že sa aktívne, často aj vo svojom voľnom čase venujú talentovaným žiakom. Dôkazom toho sú ich výborné výsledky nie len doma, ale aj v zahraničí. Poďakovanie adresoval aj členom celoštátnej odbornej hodnotiacej komisie za ich prácu, postrehy a pomoc, ktorú preukazujú na celoštátnom kole.
V príhovore sa predstavila aj pani Alžbeta Balková predsedníčka celoštátnej odbornej komisie. Oboznámila prítomných s priebehom súťaže, predstavila členov celoštátnej odbornej komisie a privítala súťažiacich. V prvej disciplíne - písanie na počítači sa predstavilo 20 študentov z celého Slovenska s najrýchlejšími prstami, ktorí svojimi výkonmi ukázali svoju schopnosť presne odpísať text z papierovej predlohy. V druhej disciplíne - úprava textu na počítači ukázalo svoj talent 12 študentov, ktorí upravovali text podľa korektorských značiek. Do tretej disciplíny - profesionálne spracovanie textu na počítači – wordprocessing - postúpilo 12 študentov, ktorí preukázali svoje vedomosti a zručnosti pri úprave textu v textovom editore.
Odborná komisia sa zameriavala na rýchlosť, presnosť, zručnosť v písaní a kvalitu práce s počítačom. Žiaci Obchodnej akadémie v Seredi tento rok nepostúpili do celoštátneho kola, hoci v kategórii úprava textu na počítači skončili iba dve miesta pod postupovou čiarou. Na záverečnom vyhodnotení súťaže predsedníčka celoštátnej odbornej komisie pani Alžbeta Balková vyhlásila víťazov jednotlivých kategórií, ktorým boli odovzdané diplomy a vecné ceny. Súťaž ukončila záverečným príhovorom riaditeľka Obchodnej akadémie v Seredi pani Marta Melayová, ktorá zároveň odovzdala "klávesnicu" ako symbolickú štafetu realizátorovi 58. ročníka SIP, ktorým bude v marci 2024 Obchodná akadémia v Prievidzi.
22
Organizácia vyučovania počas SIP
V dňoch 21. - 23. marca 2023 naša škola organizuje 57. ročník celoštátnej súťaže v spracovaní informácií na počítači (SIP).
Riaditeľka školy preto z organizačných dôvodov:
- dňa 22. 03. 2023 (streda) kráti vyučovanie, vyučovanie končí 11,00 h,
- dňa 23. 03. 2023 (štvrtok) udeľuje riaditeľské voľno.
Vyučovanie bude pokračovať podľa riadneho rozvrhu dňa 24. 03. 2023.
Veľkú medailu sv. Gorazda si prevzala PaedDr. Mariana Kamenská, učiteľka z Obchodnej akadémie v Seredi
Každý rok Ministerstvo školstva udeľuje vybraným osobnostiam z radov nominovaných pedagógov Cenu svätého Gorazda. Morálne ocenenia v rezorte školstva nesúce meno svätého Gorazda sú najvyšším stupňom ocenenia a od roku 1999 ho udeľujú ministri školstva pri príležitosti Dňa učiteľov za „mimoriadne výsledky dosiahnuté vo výchove a vzdelávaní a významný podiel na rozvoji školstva SR.“
Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký udelil 10. marca 2023 Veľkú medailu, Malú medailu a Ďakovný list sv. Gorazda pedagógom, ktorí sa pričinili o rozvoj školstva na Slovensku.
Z rúk ministra školstva Jána Horeckého si na slávnostnom podujatí v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu prevzala Veľkú medailu svätého Gorazda aj PaedDr. Mariana Kamenská „ za celoživotnú pedagogickú činnosť, vysoko profesionálny prístup k práci, za dlhoročnú prácu s talentovanými literárne nadanými žiakmi a za zavádzanie inovatívnych metód v pedagogickej praxi.“
Ako si prijala oznámenie o tom, že spomedzi učiteľov z celého Slovenska si sa stala jednou z laureátov Ceny sv. Gorazda?
Keď som dostala zlatú obálku z MŠ, milo ma to prekvapilo a som nesmierne vďačná za mimoriadne ocenenie mojej celoživotnej pedagogickej práce.
Aká bola atmosféra v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu pri udeľovaní cien?
K noblesnej atmosfére nádherne upravených priestorov prispelo aj osobné poďakovanie ministra školstva, profesionálne vystúpenie Speváckeho zboru slovenských učiteliek Ozvena a žilky nám všetkým rozprúdili Kandráčovci. Vysokú úroveň podujatiu dotvorili aj stredné odborné školy, ktoré zabezpečili výzdobu, chutnú a pestrú recepciu.
Aké si mala pocity pri preberaní najvyššieho stupňa ocenenia Veľkej medaily sv. Gorazda?
Pocity boli slávnostné a neopakovateľné. Uvedomujem si však, že bez podpory vedenia našej školy a mojich kolegov by sa mi nedarilo realizovať moje niekedy aj bláznivé nápady. Nepodarilo by sa mi založiť tradíciu imatrikulácií na našej škole či Knižných hodov v Seredi, šíriť osvetu o zdravom životnom štýle pri príležitosti Dňa srdca, organizovať projekt „Škola hrou“, viesť HEVI-klub tvorivého písania, zavádzať do vyučovacieho procesu ťažkú, ale potrebnú tému holokaustu, podnecovať študentov k láske k literatúre, divadlu, umeniu, filozofii.
Pri preberaní medaily som myslela na študentov, s ktorými som štyridsať rokov diskutovala, recitovala, hrala scénky, vymýšľala kreatívne úlohy, riešila modelové situácie kritického myslenia, niekedy sa usmievala i mračila, ale vždy som s radosťou každé ráno vstávala a tešila sa na nový školský deň.
Stáť medzi laureátmi – kolegami z radov učiteľov a zažiť slávnostnú atmosféru by som nikdy nemohla bez podpory môjho manžela a synov, ktorí počas každého školského roka znášali moju zaneprázdnenosť, pomáhali mi so všetkými technickými problémami a s láskou stáli vždy pri mne.
Ing. Ľubica Mrvová
zástupkyňa OA v SerediPaedDr. Kamenskú si všimli aj v denníku Pravda - https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/660056-horecky-odovzdal-60-ucitelom-cenu-sv-gorazda/
Celý záznam slávnostného večera nájdete aj na https://www.youtube.com/watch?v=iXakvMkiVgEhttps://www.youtube.com/watch?v=iXakvMkiVgE (PaedDr. Kamenská 1:14:45)
2
Systém overovania kvalifikácií (SOK)
Vo februári 2023 bola škole udelená autorizácia v rámci národného projektu Systém overovania kvalifikácií v Slovenskej republike. Jeho cieľom je zabezpečiť overenie kvalifikácií a výsledkov neformálneho vzdelávania vybraných kvalifikácií a tým zvýšiť kvalitu a efektívnosť celoživotného vzdelávania.
SOK umožňuje každému, kto má potrebné vedomosti, zručnosti a kompetencie, dať si ich overiť bez toho, aby musel absolvovať vzdelávací kurz alebo sa vrátiť do školy, čím získa doklad preukazujúci jeho kvalifikáciu.
Obchodná akadémia Sereď sa stala autorizovanou inštitúciou na overenie kvalifikácii :
- Administratívny pracovník v oblasti ľudských zdrojov
- Fakturant
- Nižší účtovník
- Sekretárka
- Administratívny pracovník správy a evidencie majetku a
- Odborný administratívny asistent.
Erasmus+ expedícia Sofia
Počas jarných prázdnin sa štyri odvážne študentky (Tami, Natálka, Ema a Lea) a dve učiteľky zúčastnili poslednej mobility v rámci projektu Training Firms Boost your Success. Našim cieľom bola bulharská Sofia. Okrem toho, že je to najvyššie položené európske hlavné mesto (ak nerátame horské miništáty), Sofia má určite čo ponúknuť. Navštívili sme napríklad Bulharskú národnú banku, parlament, Katedrálu sv. Alexandra Nevského, Kostol sv. Sofie (podľa ktorého je toto mesto pomenované), Chrám sv. Mikuláša Divotvorcu, či mešitu Baňa Baši. Okrem toho sme videli striedanie stráží pri prezidentskom paláci, budovu vlády, Národné divadlo Ivana Vazova, Sofijskú univerzitu a iné zaujímavosti (napríklad stretnutie bulharského vodiča s betónovým zátarasom na chodníku :D).
Samozrejme, že sme do Bulharska necestovali iba na výlet. Náplňou projektu je vymieňanie skúseností medzi cvičnými firmami z Rakúska, Bulharska, Slovenska a Severného Macedónska. Našu školu (aj krajinu) reprezentovala cvičná firma Honeybae. “Medušky” predviedli v pondelok perfektnú prezentáciu firmy a ich stánok na veľtrhu cvičných firiem v stredu mal tiež veľký úspech. Hostitelia nám do programu zaradili aj prednášku Ekonomickej univerzity v Sofii o projekte ENGAGE.EU a návštevu Domu Európy. Vo štvrtok sme ešte navštívili Plovdiv (2. najväčšie bulharské mesto), ktoré bolo Európskym mestom kultúry v roku 2019. Naozaj sa bolo na čo pozerať – rímsky štadión, amfiteáter, meštianske domy z 19. storočia a čerešničkou na torte bola Biskupská bazilika (ktorú sme hľadali viac ako hodinu :D).
A čo sme sa naučili? Zistili sme, že v Bulharsku je všade ďaleko (každý deň sme prešli v priemere 8 – 10 km), naučili sme sa používať metro a dozvedeli sme sa, že 1. marca v rámci sviatku Baba Marta sa Bulhari obdarovávajú červeno-bielymi náramkami, ktoré symbolizujú zdravie a šťastie.
16
Škola sa zapojila do programu FinQ
FinQ – je inovatívny program pod záštitou Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorý ako prvý na Slovensku prináša komplexné metodické a podporné materiály pre školy, vytvorené s cieľom rozvíjať finančné vzdelávanie a finančnú kultúru žiakov. Je to program, ktorý pomôže žiakom rozvíjať kritické a systémové myslenie v celkovom kontexte financií. Umožní žiakom rozvoj finančnej kultúry v už existujúcich predmetoch. Žiaci sa budú učiť finančnú gramotnosť a budú rozvíjať finančnú kultúru na všetkých vyučovacích hodinách tak, aby si uvedomovali, že sa o financiách vôbec učia. Zmyslom FinQ je, aby sa žiaci naučili čítať s porozumením, kriticky myslieť a aby boli finančne zdatní.
Učitelia Obchodnej akadémie zapojení do programu FinQ absolvovali dištančné aj prezenčné vzdelávanie v Piešťanoch, aby prostredníctvom metodických listov a učebných úloh dokázali svet financií začleniť priamo do výučby v rámci svojich predmetov. Aby prepojili cez financie vyučovacie hodiny z odborných predmetov – ako účtovníctvo, podnikovú ekonomiku, hospodárske výpočty a štatistku a iné aj s hodinou anglického jazyka, ruského jazyka, slovenského jazyka, dejepisu, hospodárskej geografie atď.
Veríme, že program FinQ obohatí vyučovacie hodiny a žiakov aj takáto forma vzdelávania zaujme.