• Prednáška Paneurópska VŠ

     • Dňa 14. novembra 2019 nás navštívila študentka z Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Porozprávala nám o pozitívnych stránkach školy a o podmienkach štúdia. Jednotlivé fakulty nám priblížila formou zaujímavej prezentácie.

      Dozvedeli sme sa okrem iného, že fakulta práva je najstaršou našou fakultou a študenti už počas 1.ročníka absolvujú prax v advokátskych kanceláriách a na ministerstve spravodlivosti.

      Fakulta informatiky spolupracuje s Vis gravis aj IBM spoločnosťami a fakulta psychológie pripravuje študentov v oblasti školskej a pracovnej psychológie.

      Absolventmi školy sú aj Viktor Vincze, Evelyn, Asimister a medzi pedagógmi nájdeme osobnosti ako napr. Patrik Herman, Iveta Radičová, Lucia Žitňanská a iné.

     • Rýchle prsty

     • Obchodná akadémia na Nevädzovej ulici v Bratislave, INTERINFO Slovensko, Škola ZAV a Katedra pedagogiky Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave usporiadali II. ročník celoštátneho sústredenia spracovania textu na počítači pod názvom Slovenské rýchle prsty. Trojdňového sústredenia sa zúčastnili dvaja naši šikovní žiaci Adela Krajčovičová z II. A a Filip Prešnajder z II. B. Talentovaní žiaci počas troch dní prešli tréningami pod vedením pani Heleny Zaviačičovej, deväťnásobnej majsterky sveta v písaní na klávesnici a mladého Jonáša Vala, niekoľkonásobného juniorského majstra sveta v písaní na počítači.

      Adela a Filip si vyskúšali súťažné odpisy, diktát AT a C-B-A a audiotranscription. Namáhavé  a únavné tri dni priniesli Filipovi celkovo pekné trináste miesto z pomedzi 38. súťažiacich.

      Obom zúčastneným blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.

     • "Nežné" imatrikulácie

     • 30. výročie Nežnej revolúcie sme si 18.11. pripomenuli aj na Imatrikulácii prvákov. Žiaci III.A a III.B si pre prvákov - iskričky pripravili milé disciplíny, kde nám všetkým dokázali, že sú pripravení na štúdium na našej škole.

     • Sloboda nie je samozrejmosť

     • Interaktívnymi workshopmi, ktoré pripravili pre svojich mladších spolužiakov študenti vyšších ročníkov sme si pripomenuli 30. výročie nežnej revolúcie. Zážitkovou formou  žiaci odhaľovali jednotlivé udalosti idúce chronologicky deň po dni za sebou, hádali, čo vyjadrujú hlavné symboly revolučných dní, dozvedeli sa základné informácie o významných osobnostiach stojacich na tribúnach i v zákulisí.  Chladnými novembrovými námestiami zneli aj piesne a úlohou žiakov bolo doplniť skrytý text, prípadne určiť aj  meno interpreta.

      Na záver si študenti  otestovali svoje vedomosti z novembrových udalostí a víťazi dostali sladkú odmenu.

      Buďme vďační, že si môžeme Deň študentstva pripomínať zábavnou formou, história nám totiž hovorí, že to nebolo vždy možné....

     • Nežná revolúcia a my

     • Novembrové udalosti spred 30. rokov sme si pripomenuli aj nástenkami nesúcimi názov „Nežná revolúcia a my“, ktoré pripravili študentky 2. A triedy. Na fotografiách sa vraciame nielen k nežnej revolúcii, ale aj ku Knižným hodom. Na nich sme hravými interaktívnymi metódami  žiakom zo základných škôl a obyvateľom Serede sprostredkovali informácie o pohnutých novembrových a decembrových dňoch v roku 1989.

     • Olympiáda ľudských práv

     • Školské kolo olympiády ľudských práv preverilo u študentov 2. a 3. ročníka vedomosti o základných ľudských právach.

      Ľudské práva dnes definujeme ako „oprávnenia priznané jednotlivcovi, ktoré mu umožňujú plne využívať svoje schopnosti, inteligenciu, talent a znalosti na uspokojenie duchovných a iných túžob a cieľov. Sú také podstatné pre dôstojnosť a autentickosť ľudskej bytosti, že by ich mala rešpektovať každá politická moc.“ Ich odňatím ľudská bytosť prestáva byť človekom.

      Ako si študenti poradili s testom o základných ľudských právach?

      1. miesto získala  P. Zajková  z 2.A triedy,
      na 2. mieste sa umiestnili študenti : A. Krajčovičová z 2.A triedy, F. Prešnajder z 2.B, D. Javor z 3.B triedy,
      3. miesto obsadil T. Bombera z 2.B triedy.

      Víťazom blahoželáme!!!

     • Olympiáda v anglickom jazyku

     • Dňa 19. 11. 2019 sa na našej škole  konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Písomná časť zahŕňala cvičenia z gramatiky, slovnej zásoby, čítanie s porozumením  a  počúvanie s porozumením. V ústnej časti súťažiaci predviedli svoju kreativitu pri opise obrázka a tvorbe dialógu.  Súťažilo 11 žiakov v dvoch kategóriách:

      Kategória 2A (1. a 2.ročník)

      1. miesto - Damián Tengeri  z 1.A

      2. miesto – Peter Chatrnúch z 1.A

      3. miesto – Paulína Zajková z 2.A

       

      Kategória 2B (3. a 4. ročník)

      1. miesto – Zina Paľovová zo 4.B

      2. miesto – Kristián Glozmek z 3.B

      3. miesto – David Javor z 3.B

       

      Víťazom blahoželáme a budeme im držať palce v okresnom kole.

     • Súťaž ZAV 100

     • Prečo ZAV-100? Interinfo ČR oslavuje tento rok 20 rokov od svojho vzniku a autor metódy ZAV Jaroslav Zaviačič oslavuje 80. narodeniny. A tak vznikla myšlienka osláviť obe výročia spoločne novou súťažou - ZAV 100. Medzinárodná súťaž prebiehala dňa 13. 11. 2019 o 14.00 h. vo všetkých zapojených krajinách ako napr. Česká republika, Poľsko, Turecko, Slovensko, Francúzsko ... Žiaci písali 25 minútoviek v národnom jazyku.

      Našich 19 rýchlopísačov obstálo v silnej medzinárodnej komkurencii veľmi dobre. Prvý piati z našej školy boli: Kristián Regen (336,7) z II. B, Filip Prešnajder (317,5) z II. B, Adela Krajčovičová (307,4) z II. A, Barbora Mrnková (306,8) zo IV. B a Benjamín Tengeri (302,3) zo IV. A.

      Všetkým zúčastneným blahoželáme!

     • Workshop "Etika v podnikaní"

     • 24. októbra 2019 sme vďaka workshopu, ktorý na škole realizovalo  Národné podnikateľské centrum, mali možnosť spoznať úžasnú ženu a podnikateľku - pani Lindu Hnátovú. Prišla nám porozprávať, ako podnikanie funguje v reálnom živote a na konkrétnych príkladoch nám opísala situácie, s ktorými sa v budúcnosti môžeme stretnúť.

      Za dlhoročné skúsenosti, ktoré nadobudla počas svojej podnikateľskej kariéry, prežila na vlastnej koži, aká je to ozajstná drina. Prepracovala sa od umývania toaliet na lodi až k samotnému obchodovaniu s loďami. Priblížila nám ako prebieha biznis stretnutie, ako by sme sa mali správať a ako správne v praxi využívať protokol. Od obyčajného podania ruky až po konvenčnú zdvorilosť.

      Ľudia si bohužiaľ neuvedomujú vzácnosť času. Čas = peniaze, a ľudia rozmýšľajú cez peniaze. Preto by sme si mali uvedomiť ako ten vzácny čas strávime.

      Čo sme si z tejto prednášky zobrali?

      Treba vždy bojovať za to, čo chceme dosiahnuť, ale na druhej strane treba dať pozor na to, aby sme sa nezničili psychicky či fyzicky. Vzdelanie, prax, lojálnosť a pravdovravnosť sú dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú našu osobnosť i budúcnosť.

                                                                                                                                                                  

     • Veľtrh cvičných firiem v Nitre

     • V dňoch 05.11. - 06.11.2019 sa zúčastnili Medzinárodného veľtrhu CVF v Nitre naše cvičné firmy CosyLiving, s. r. o. a Greencraft.cult, s. r. o. Sereď, ktoré pracujú na Obchodnej akadémii v Seredi. Účelom veľtrhu bolo nadviazanie nových kontaktov medzi cvičnými firmam a získanie nových informácií pre podnikanie v rámci predmetu cvičná firma. Cvičné firmy sa prezentovali v stánkoch, kde ponúkali služby a produkty svojej firmy, viedli obchodné rozhovory, uzatvárali zmluvy s potencionálnymi zákazníkmi. Pri týchto rozhovoroch využívali katalóg, akciové letáky, samotný imidž firmy ako aj všetky dostupné maketingové nástroje súčasnej doby a zároveň si precvičili i komunikáciu v anglickom jazyku, keďže veľtrh bol medzinárodný.

      Cieľom veľtrhu cvičných firiem bolo predstaviť, čo sa študenti naučili v rámci podnikateľského vzdelávania. Prezentovali kľúčové kompetencie ako je  prezentácia, kreativita, flexibility mladých, schopnosť pracovať v tíme, komunikovať, rozhodovať, robiť závery, kriticky a samostatne myslieť. Na veľtrhu bola tvorivá atmosféra, ktorá si podmanila zúčastnených študentov a je impulzov do ďalšej práce v CVF.

     • Film „Kto je ďalší?“ by mali vidieť okrem študentov aj ich rodičia

     • Pred jesennými prázdninami nás oslovil, zasiahol , rozcítil a prinútil zamyslieť sa nad súčasným svetom mladých ľudí film, ktorý oslovil nielen študentov celého Slovenska.

      Film režiséra Mira Drobného je inšpirovaný skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady. Osudy hlavných hrdinov zmenil internet a priviedol ich na hranicu života a smrti. Stať sa to môže každému! Kto je ďalší?

      Raperka Aless čelila mnohokrát zlomyselným útokom na sociálnych sieťach. Tie ju priviedli až k pokusu o samovraždu. Od tejto tragédie sa začala venovať hudbe, píše texty a spieva. Na jednom zo svojich koncertov sa stretne zoči-voči s útočníkmi a rozhodne sa, že im všetko povie priamo do očí. Príbeh zachytáva Alessin posledný boj so šikanou a vlastným ja.

      Oleg a Vadim sú najznámejší rooftopperi na svete. Ich slávu zatieňuje iba krásna Angela. V honbe za jedinečnými zábermi, so všadeprítomnými kamerami a bez akéhokoľvek istenia protizákonne zdolávajú najvyššie budovy sveta. Ich posledný výstup v areáli atómovej elektrárne je nielen súbojom o rekordný počet lajkov, srdce Angely ale aj o samotné prežitie.

      Dievča dotlačené do bezvýchodiskovej životnej situácie už nevie ako ďalej. Rozhodne sa prehovoriť a svoj vlastný príbeh sexuálneho vydierania vysvetliť bez toho, aby vyslovila, čo len jedno slovo. Bude to napokon stačiť na záchranu jej života?

      zdroj fotografií: Facebook, kultura.pravda.sk, Cinemax

     • Halloween

     • Pár dní pred jesennými prázdninami sa na chodbách našej školy znovu objavili pútavé plagáty pripomínajúce, že sa bude konať HALLOWEEN. Členovia študentského parlamentu vyhlásili dve tradičné súťažné disciplíny: Najkrajšia tekvica a Najrýchlejší lúskač
      Súťaže o najkrajšiu tekvicu sa zúčastnili všetky triedy. Všetky tekvice boli nápadito upravené, niektoré maľované, iné vyrezávané a tiež dotvorené rôznymi módnymi doplnkami. Hlasovania sa zúčastnili nielen všetci žiaci, ktorí však nesmeli odovzdať svoj hlas svojej triednej tekvici, ale aj učitelia a nepedagogickí zamestnanci.
      V lúskaní jadierok bola najrýchlejšia Bibiana Poláková z III.A a autorkou najkrajšej tekvice je Nikola Jančovičová z III.A

      Tekvica:
      1. miesto III.A
      2. miesto I.A
      3. miesto III.B a IV.A

      Lúskanie:
      1. miesto Bibiana Poláková z III.A
      2. miesto Sára Skuneňová z II.A
      3. miesto Mária Bělčíková z III. A

      Blahoželáme!

     • Záložka do knihy spája slovenské školy

     • 8. ročník celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy:  Osobnosti, ktoré sa zaslúžili o demokraciu

      Prváci a druháci vyhotovovali záložky s veľkou radosťou, niektorým sa podarili vyhotoviť aj dve. Na hodinách spoločenskej komunikácie a občianskej náuky alebo individuálne doma vytvorili žiaci krásne záložky plné príbehov, fantázie a priateľských odkazov. Vznikli zaujímavé umelecké dielka s citátmi a odkazmi na demokraciu, kresbami a demokratickými osobnosťami. Žiaci sa väčšinou inšpirovali výročím Nežnej revolúcie, ktoré si v novembri pripomíname.
      Našou partnerskou školou sa stala Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši. S partnerskou školu sme si vymenili emaily a poslali záložky. Žiaci z Liptovského Mikuláša nám poslali zaujímavé záložky, propagačný materiál o škole a meste. Záložky si žiaci rozdali a veľmi sa z nich tešili.

     • Literárna exkurzia po Záhorí

     • Ako každý rok na jeseň sme so žiakmi druhého ročníka Obchodnej akadémie v Seredi zamierili do Borského Mikuláša na Záhorí k malebnému rodnému domčeku Jána Hollého. Pod lipou, ktorú zasadil Eugen Suchoň, pri pomníku J. Hollého sme zapálili kahančeky a položili spomienkovú kyticu kvetov.

      Odtiaľ naše stopy viedli do Hlbokého, ktoré je  spojené s menom štúrovca Jozefa Miloslava Hurbana a na miestnom cintoríne pri mohyle sme sa poklonili jeho pamiatke  

      S menom osvietenského spisovateľa Juraja Fándlyho je spojené i naše mesto Sereď. Veď tri roky pôsobil u nás ako kaplán Pod zrekonštruovanou strechou Fándlyho fary v Naháči sme si pripomenuli štyri„pilulky“ na zachovanie pevného zdravia, ktoré odporúča  tento osvietenec. Sú to „mysle veselosť, srdca dobrota, miernosť v jedle a trúnku, lahodné tela pohybuvání“.

      Poslednou zastávkou je Dolná Krupá. Klasicistický kaštieľpripomínajúci atmosféru minulých storočí by bolo škoda obísť. Uvažujeme nad dojímavými životnými príbehmi „ružovej“ grófky Márie Henriety Chotekovej. Priateľ rodiny Brunsvikovcov Ludwig van Beethoven práve tu skomponoval  Sonátu mesačného svitu a cenoval ju krásnej Juliette. Na nabratie energie využijeme päťdesiatmetrovú sekvoju v parku kaštieľa pýšiacu sa titulom „ Strom roka 2019.“

      Poznatky získané touto zážitkovou formou rezonujú v našich mysliach a natrvalo sa stávajú súčasťou našich vedomostí. Uvedomujeme si, že aj náš región je plný zaujímavých osobností, kultúrnych pamiatok a historických miest, ktoré by sme mali spoznávať.

     • Spoznávame mesto Sereď

     • Od prvých chvíľ stredoškolského  štúdia je zážitkové učenie  pre prvákov Obchodnej akadémie v Seredi  zaujímavé. Prvú tému zo slovenského jazyka a literatúry „Učenie sa, získavanie a spracovanie informácií“ preberáme priamo na mieste činu – v Mestskej knižnici. Ochotné pracovníčky knižnice oboznámili žiakov so základnými informačnými prameňmi, o systéme knižníc na Slovensku,  zásadami vypožičiavania kníh.

      Návštevou Mestského múzea  vo Fándlyho fare  si študenti 1. A a 1.B prezreli  prezentáciu zachytávajúcu históriu Serede a Šintavského vodného hradu. Hrad Šintava, spomínaný užv Anonymovej kronike, sa nachádzal na nádvorí dnešného seredského kaštieľa a jeho štylizovaný obraz je v erbe mesta Sereď. Ústredná sála Mestského múzea je venovaná premene stredovekého kráľovského hradu Šintava na mohutnú renesančnú protitureckú pevnosť. 

      V Mestskom parku sme navštívili miesta, kde stála už na prelome  11. a 12. storočia viacpodlažná veža obohnaná kamenným múrom a vodnou priekopou s mostom. Z okien kaštieľa nás sledovala seredská šľachta, ako si ideme pozrieť  archeologický výskum jej niekdajšieho života. V rozsiahlom zrekonštruovaného bastióne zaujala študentov postava pripomínajúca vojaka, ako na múr zapisuje odslúžené roky v týchto historických priestoroch. Aj v Seredi môžeme nájsť historicky zaujímavé miesta

       

     • Školenie manažmentu

     • Členovia študenstskej JA firmy FANIA Bernadett Lanczová a David Javor sa 8. 10. 2019  zúčastnili na školení manažmentu v Bratislave. Manažéri AT&T sa zaoberali zlepšovaním mäkkých zručností, ktoré si trh práce vyžaduje, a budú čoraz viac potrebné aj v budúcnosti. Jednotlivé témy boli zamerané na prezentačné zručnosti, komunikáciu v tíme, leadership, time-manažment a riadenie projektov.

     • Career Day JA Slovensko

     • 26.9.2019 bol pre žiakov veľkou inšpiráciou CareerDay, ktorý JA Slovensko, n. o.  zorganizovali v spolupráci s AT&T v Bratislave. Našu školu tu reprezentovali absolventi JA Firmy Victoria Čeppanová a Adrián Szabó. O svojej životnej ceste „Nič nie je nemožné“ porozprávala herečka, cestovateľka a v neposlednom rade jedna z top lektoriek a koučiek Slovenska Marcela Lendvaiova. V závere stretnutia sa manažéri venovali aj témam ako napísať životopis, zvládnuť pohovor a naplánovať si svoju budúcu kariéru. 

     • Medzinárodný deň srdca

     • Srdce na dlani mali študentky 2.A triedy Obchodnej akadémie v Seredi, keď svojím spolužiakom, učiteľom a zamestnancom školy rozdávali neoceniteľné rady, ako si udržiavať zdravý životný štýl. Dievčatá v červených tričkách s  KÓDOM  ZDRAVÉHO ŽIVOTA : (0-30-5-120-80)  vysvetľovali, čo znamenajú tieto čísla: 

      O = fajčenie, 30 = minimálne 30 minút chôdze denne, 5 = hladina cholesterolu do 5  mmol/l, 120/80 = hodnoty optimálneho tlaku krvi.

      Študenti okrem rád rozdávali aj červené srdiečka a kartičky s kódom zdravého života. Zároveň merali krvný tlak,  BMI index a poskytli zdravotnícko–vzdelávacie materiály.

     • Branný kurz Tatranská Lesná

     • Žiaci III. ročníka sa v dňoch 11. 9. - 13. 9. 2019 zúčastnili branného kurzu v Tatranskej Lesnej. Po príchode do Tatier nás privítalo krásne počasie. Lanovkou sme sa vyviezli do Tatranskej Lomnice, poprechádzali sa a vrátili na ubytovňu, kde nás čakal záchranár Horskej služby p. Svätojánsky. Zaujímavo nám porozprával o svojej práci, upozornil nás na krásy, ale aj nástrahy horského prostredia. Všetkým žiakom sa prednáška veľmi páčila. Druhý deň sme sa rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina sa vybrala do Starého Smokovca odkiaľ zubačkou vyšli na Hrebienok, kde si urobili peknú prechádzku až k vodopádom. Druhá skupina sa rozhodla pre náročnejšiu trasu zo zastávky Popradské pleso si vyšli na Popradské pleso a odtiaľ kamenistou cestou zišli na Štrbské pleso. Po večeri druhá skupina doslova odpadla od únavy. V piatok sme po raňajkách zbalili naše veci, rozlúčili sa s okolím a cestovali domov plný zážitkov a dobrej nálady, večer sme unavení dorazili do Serede.