Knižným hodom venovaným 100. výročiu založenia profesionálneho divadelníctva na Slovenku sme sa venovali počas celého roka. Vďaka finančnému príspevku Mesta Sereď sme so študentmi a pedagógmi pripravili rôzne zaujímavé aktivity, ktoré sme mohli absolvovať prezenčne, niektoré dištančne a v posledných dňoch aj online.
Úlohou žiakov každej triedy bolo oboznámiť sa podľa historického vývoja s jedným divadelným predstavením. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry sme študovali slovenské ochotnícke i profesionálne divadelné predstavenia, vysvetľovali si hlavné témy, určovali osoby a obsadenie, začali nacvičovať krátke vystúpenia kľúčových scén. Verili sme, že v máji všetky naše nacvičené vystúpenia predvedieme verejnosti. Žiaľ, koronavírus zmaril naše úsilie, ale nezaháľali sme. Vyhľadávali sme profesionálne i ochotnícke súbory na Slovensku, zaujímala nás aj alternatívna divadelná scéna. Starší študenti sa venovali prezentáciám a plagátom s výročiami prvých premiér ochotníckeho a profesionálneho divadelníctva na Slovensku. Veď tých najdôležitejších výročí v tomto roku je naozaj neúrekom:
190. výročie
založenia prvého ochotníckeho divadla Gašparom Fejérpataky – Belopotockým v Liptovskom Sv. Mikuláši,
ktoré v auguste uviedlo hru
Kocúrkovo od Jána Chalupku
--------------------------------------------------------------------------
100. výročie SND
prvou premiérou Činohry SND bola
Mariša bratov Mrštíkovcov v marci 1920
Prvý umelecký kolektív Činohry SND vytvorili členovia
Východočeského divadla Bedřicha Jeřábka.
Súbor pozostával z českých hercov a tí hrali aj
v Bratislave zväčša po česky.
100. výročie SND
prvou slovenskou premiérou Činohry SND
bola v máji 1920 jednoaktovka
Jozefa Gregora Tajovského: Hriech
V roku 1921 nastúpili do Činohry SND prví slovenskí herci: Andrej Bagar, Ján Borodáč, Oľga Országhová-Borodáčová, Jozef Kello, Gašpar Arbét, neskôr Hana Meličková
a po príchode prvého slovenského profesionálneho režiséra Jána Borodáča sa ďalej zvyšoval počet slovenských premiér
70. výročie
prvej premiéry profesionálneho divadla v Nitre.
V januárovú sobotu v roku 1950 Nitrianske krajové divadlo v
prerobenej sále bývalej Sokolovne a Národného domu uviedlo hru
Jána Skalku: Kozie mlieko
v réžii Ľudovíta Ozábala.
------------------------------------------------------------------------------------
Dosky, ktoré znamenajú svet, sa však postupne menili, osameli, ostali zatiahnuté oponou koronavírusu, bez hercov a divákov. Naše nadšenie vystriedala dištančná forma vyučovania a viera, že sa čoskoro vrátime do školských lavíc a budeme pokračovať v „hre s Táliou – bohyňou komédie.“
Triedy našej školy sa zaplnili študentmi až po polročnej prestávke. V septembri druháci úspešne reprezentovali školu na okresnom kole súťaže „Čaro slova“ v recitácii úryvkov z divadelných predstavení. Tretiaci sa pustili do príprav muzikálu „Snehulienka a sedem pretekárov“ pre našich prvákov. Dištančná forma štúdia nás opäť vytlačila zo školských lavíc, takže aj Knižné hody venované storočnici slovenskej Tálie sme sa rozhodli zorganizovať online. Cieľom rôznych aktivít je rozšírenie vedomostí o divadelných scénach na Slovensku, o histórii divadelníctva, o pestrých dramatických žánroch, o hercoch nielen tých seriálových, ale tiež aj o práci režiséra, dramaturga, scenáristu, kulisára, zvukára, osvetľovača...
Jednou z online aktivít je aj vedomostný test (odkaz na test je pod textom)
Overíte si svoje vedomosti zo slovenskej dramatickej tvorby?