Esther Shilo, izraelská umelkyňa, je dcérou rodičov narodených v bývalom Československu, ktorí boli deportovaní z pracovného tábora v Seredi do Osvienčimu, prežili holokaust, po roku 1948 emigrovali do Izraela, kde sa zoznámili a v Tel Avive sa im v roku 1952 narodila dcéra Eshter.
Naplánovanie výstavy Esther Shilo u nás v priestoroch Obchodnej akadémie v Seredi je zahalené rúškom tajomstva. Jedného dňa zazvonil telefón a na druhej strane linky sa ozval hlas s milou lámanou slovenčinou. Nielenže nám ten hlas bol veľmi sympatický, ale ponuka bola lákavá. Niečo nám nahováralo, že o technike vystrihovania z papiera sme už počuli v televízii a meno pani Shilo nám nebolo úplne neznáme, no keď sme si na internete pozreli informácie o miestach výstav pani Esther, úcta k autorke nám začala zväzovať ruky, ovládol nás pocit veľkej zodpovednosti. Rozhodli však prvé telefonáty . Svetoznáma umelkyňa vystavujúca svoje umenie na medzinárodných výstavách, v starobylých synagógach po celom svete, vyslovila upokojujúce slová: „Neboj, všetko dobre dopadne.“ Okrem jedinečnej starobylej židovskej techniky vystrihovania z papiera nás ešte čosi neskutočne lákalo. Téma obrazov pani Esther. A ešte možnosť netradičnou formou našim študentom priblížiť kultúru a tradície iného národa, čo je súčasťou nášho pedagogického snaženia.
Umenie a kreativita sú celoživotnou záľubou Esther Shilo. Počas obdobia štúdia sa venovala rôznym typom umenia, ako maľovanie, kreslenie, keramika, sochárstvo a keramické reliéfovanie. Vo veku 51 rokov absolvovala Esther 8 hodín semináru, kde objavovala tajomstvá rezania/strihania papiera. Po tretej hodine seminára, keď jej učiteľka povedala „študent prekonal svojho učiteľa“. Odvtedy je technika vystrihovania z papiera jej veľké hobby. Šikovné ruky, vlastné návrhy, trpezlivosť, umelecký cit pre detail sú zárukou originálnych obrazov.
Esther začala dizajnovať vlastné originálne papierové vystrihovačky, väčšina z nich pramení z Biblie, súvisí s modlitbami, židovskými tradíciami a mestom Jeruzalem. Postupom času sa jej námety rozšírili do prírodných motívov. Týmto sa Esther snaží oživiť umenie židovského rezania papiera, ktoré sa zaraďuje medzi stredoveké umenia prevládajúce medzi rôznymi národmi a Židmi – nakoľko Židia sa vytratili v dôsledku tragických okolností holokaustu. V rokoch 2004 a 2008 robila Esther semináre/workshopy o židovskej tradícii rezania papiera na medzinárodnej konferencii o rezaní/vystrihovaní papiera, ktorá sa konala v Kalifornii a v Pensilvánii v USA.
Počas výstavy v židovskej komunite v Nemecku v rokoch 2010 – 2013. Esther robila semináre/workshopy v židovských komunitách v Chemnitzi, Drážďanoch, Lipsku, Plaune, atď. Estherine práce boli už uvedené ako sólo výstavy v rokoch 2005 – 2016 v Izraeli, takmer po celej Európe a v mnohých mestách na Slovensku.
V Seredských novinkách napísali o vernisáži:
Pán viceprimátor Veselický:
http://novinky.sered.sk/clanky/2016-11-23-vitajte-esther-shilo
Pani Stanka Janegová:
http://novinky.sered.sk/clanky/2016-11-23-jej-obrazy-pripominaju-dokonalu-cipku
RTV - KREA - reportáž z vernisáže:
http://www.rtvkrea.sk/unikatna-vystava