Dňa 11. 09. 2014 sa študenti onkologickej výchovy zúčastnili zbierky "Modrá nezábudka", organizovanej Ligou pre duševné zdravie. Vyzbierali sumu 435,12 €.
Ďakujeme
Dňa 11. 09. 2014 sa študenti onkologickej výchovy zúčastnili zbierky "Modrá nezábudka", organizovanej Ligou pre duševné zdravie. Vyzbierali sumu 435,12 €.
Ďakujeme
Každý z vás si asi vždy rád dá dobre vychladenú Coca-Colu. Ten pocit, keď ucítite zarosenú fľašu, otvoríte uzáver, priložíte pery k hrdlu a napijete sa. Tak osviežujúci a chutný je tento nápoj. Kto by ho nemal rád?
Zaujímalo vás však niekedy, ako sa Coca-Cola vyrába alebo aspoň odkiaľ k nám prichádza? Odpovede na tieto otázky dostali druháci Obchodnej Akadémie v Seredi dňa 4. 9. 2014 na exkurzii vo výrobe v závode Coca-Cola.
Výrobný závod v obci Lúka pri Piešťanoch je jedným z najmodernejších závodov na výrobu nealkoholických nápojov na Slovensku. Leží v tesnej blízkosti chránenej oblasti Považský Inovec.
Závod bol postavený na mieste s bohatými zásobami podzemnej pramenitej vody a disponuje vlastnými zdrojmi pramenitej vody Bonaqua a minerálnej vody Matúšov Prameň.
Pri príchode nás privítala milá pani, ktorá nám počas celej prehliadky robila sprievodkyňu. Prvým bodom našej prehliadky bola miestnosť, kde nám pani sprievodkyňa pustila film o histórii Coca-Coly. Dozvedeli sme sa v ňom veľmi podstatné informácie, ale každý sa najviac tešil na vstup do výrobnej haly.
Vo výrobnej hale sa nachádzali štyri linky:
Dozvedeli sme sa tiež, aké vstupné suroviny sa do výroby dostávajú a aj to, ako sa tento chutný nápoj vyrába. Veľmi dôležitou a základnou surovinou je sirup, ktorý je dovážaný z Ameriky. Jeho recept je však prísne tajný, a tak sme sa nedozvedeli nič bližšie o jeho zložení. Prešli sme okolo všetkých liniek a na pamiatku sme si mohli vziať výlisky, z ktorých sa za pomoci tepla vyrábali fľaše na nápoje. Nakoniec nás pani sprievodkyňa odmenila chutnou vychladenou Coca-Colou a plní zážitkov sme sa vrátili domov. Exkurzia bola úžasná a nielen preto, že sme sa nemuseli učiť J.
Exkurziou obe triedy sprevádzali pani profesorky Melayová a Mlynárová.
Vynovené priestory športovej haly privítali 2. septembra študentov a pedagógov Obchodnej akadémie v Seredi. V úvode svojho príhovoru pani riaditeľka školy Ing. Iveta Belányiová zdôraznila význam a symboliku dátumu -1. september 2014:
„Zvláštna symbolika a zhoda, Deň ústavy SR a začiatok školského roka. Čo je prienikom týchto okolností? Zakotvené právo na vzdelanie, ktoré sprostredkúva škola prostredníctvom svojich učiteľov. Okrem toho na základe zriaďovacej listiny má naša OA 1.9.2014 narodeniny - 40 rokov. K tomuto dátumu ju zriadil Západoslovenský krajský národný výbor Bratislava ako Strednú ekonomickú školu. Názov OA Sereď nadobudla 1.4.1991 pod Školskou správou Bratislava 7.
Prázdninové mesiace ubehli neskutočne rýchlo, my sa tu opäť stretávame, a preto mi dovoľte privítať všetkých pracovníkov školy a zaželať si spolu s nimi veľa trpezlivosti, úspechov v práci i osobnom živote. Odvahu a chuť priniesť do vyučovacieho procesu nové metódy a prístupy k vzdelávaniu tak, aby sa škola pre študentov stala ešte vyhľadávanejšou Mekkou vzdelávania a vy ste chodili do nej radi.
Osobitne vítam medzi nami dve nové kolegyne a to pani Mgr. Milinu Kollárovú a slečnu Mgr. Evu Bodovú. Želám obidvom, aby sa im v našej škole darilo a boli obklopené čo najväčším počtom spokojných študentov.
Vítam aj všetkých študentov a osobitne medzi nami vítam študentov prvého ročníka. Pre nich prechod na strednú školu znamená významnú kvantitatívnu aj kvalitatívnu zmenu. Všetci ste prišli na školu, ktorú ste si vybrali. Školu, ktorá patrí k základným pilierom stredoškolského vzdelávania v Trnavskom kraji. Patríme medzi stredné školy s kvalitnými pedagógmi a moderným vybavením, ktoré neustále modernizujeme. Svedčí o tom nákup nových počítačov do novozriadených divoch učební ADK a nainštalovanie solárneho ohrevu teplej vody v športovej hale.
Na záver pani riaditeľka predstavila triednu učiteľku 1A triedy pani Mgr. Milinu Kollárovú, ktorá prevzala pre svojich študentov sladké „ štartovné“ do nového školského roka v novej škole.
Pedagógom i spolužiakom sa prihovoril aj Maťko Horňák. Učiteľom zaželal, veľa trpezlivosti a veľa síl pri zvládaní náročného obdobia formujúcich sa osobností mladých ľudí.
Spolužiakom zaželal veľa síl do učenia, málo písomiek a veľa zábavy v novom školskom roku.
24. 6. 2014
Posledný týždeň na škole, počas ktorého sa už neučí, sa nám vyučujúci väčšinou snažia vyplniť rôznymi aktivitami. Keďže sme prváčky a vzťah k výtvarnej v nás ešte stále pretrváva, stretli sme sa tento rok malá skupinka nadšencov pod vedením p. prof. Mlynárovej a p. prof. Pospišovej na tzv. Tvorivých dielňach.
Rozdelili sme sa do skupín a každá skupina sa venovala inej technike. Vyskúšali sme si maľovanie na sklo, tvorbu obrazov pomocou dekupáže (servítková technika), maľovanie akrilovými farbami alebo tvorbu magnetiek z moduritu.
Bol to príjemne strávený deň, nebáli sme sa známkovania, dokonca sme dosiahli uznanie aj u našej p. riaditeľky, ktorá si niektoré naše obrázky zobrala aj do svojej zasadačky.
Tento projekt nás naštartoval k určitej mimoškolskej aktivite a pevne veríme, že v tejto super akcii budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch. Veď, každý z nás má nejaké záľuby, v ktorých chce pokračovať a rozvíjať ich.
Tento deň plný aktivít bol už druhým, ktorý naša škola mohla uskutočniť vďaka projektu KomPrax, za čo sú mu naše umelecké, ekonomickými predmetmi „utláčané“, duše vďačné.
Milí kolegovia, študenti, rodičia,
Dňa 20. júna 2014 sa na našej škole uskutočnilo prerábanie a maľovanie jednej triedy. Naša škola sa zapojila do projektu KomPrax, ktorého cieľom bolo nielen vytvorenie a skrášlenie miestnosti, kde sa budú stretávať členovia ŽŠR, ale i utužiť vzájomné vzťahy kolegov i našich študentov. Študenti sa do práce horlivo zapojili. Ich úsilie nebolo zbytočné, nakoľko výsledkom je útulná miestnosť, kde veríme, že budú naši žiaci nachádzať nové nápady aplikovateľné do praxe.
Chceme sa im týmto nielen poďakovať, ale i posmeliť a dodať im silu do ďalšieho školského roka a zaželať im veľa dobrých nápadov.
Do galérie Koniec školského roka 2013/2014 boli pridané fotografie.
V utorok 24.6. 2014 to na našej škole žilo športom. Zorganizovali sme priateľské stretnutie vo futsale a volejbale medzi družstvami ZŠ Juraja Fándlyho, ZŠ J.A. Komenského, 1. ročníka OA a 2. ročníka OA. Akciu podporilo aj mesto Sereď účasťou pána viceprimátora Ľubomíra Veselického.
Hralo sa systémom „každý s každým“ a najlepším futsalovým mužstvom sa stalo družstvo ZŠ J.A. Komenského, ktoré si okrem vecných cien odnieslo aj hlavnú cenu „Putovný pohár riaditeľky OA v Seredi“. Na 2. mieste skončilo domáce družstvo 2. ročníka. 3. miesto obsadilo družstvo ZŠ J. Fándlyho a na 4. mieste zostali naši prváci, ktorí tiež bojovali ako levy.
Volejbalový turnaj bol nemenej zaujímavý. Každé z družstiev odohralo 3 zápasy, a keďže družstvo 2. ročníka OA neprehralo ani jeden, zaslúžene vyhralo. V tomto prípade teda „Putovný pohár riaditeľky OA v Seredi“ zostal doma. Na 2. mieste sa umiestnili žiačky ZŠ J.A. Komenského na 3. mieste družstvo ZŠ J. Fándlyho a konečné poradie uzatvárajú prváčky OA. Nevadí dievčence, možno o rok.
Víťazom blahoželáme, ostatným ďakujeme za príjemné dopoludnie a tešíme sa zasa o rok na ďalší turnaj.
Naši žiaci prvého ročníka už áno.
Dňa 25. júna mali možnosť zúčastniť sa prednášky so zameraním na civilizačné choroby a najmä na AIDS/HIV. Táto prednáška, ako jedna z mála, bola zorganizovaná hravou formou. Žiaci sa rozdelili do piatich skupín a spoločne chodili po rôznych stanoviskách, kde boli udávané úlohy. Za splnenie úloh skupina dostala body, ktoré sa nakoniec sčítali. Podľa počtu bodov sa určila víťazná skupina, ktorá dostala vecné ceny.
Táto aktivita našich žiakov nielen ponaučila, ale aj zabavila. Získali známe, ale aj nové poznatky o tejto chorobe, ktorou trpia mnohí ľudia na celom svete.
Išli sme do toho! Rozhodli sme sa zapojiť do 3. ročníka najväčšieho podujatia svojho druhu. V tento deň sme potešili stovky ľudí v našom meste. Darovali sme im objatie a úsmev. Dve najlacnejšie veci, ktoré sme mohli dať. Celoslovenský deň objatia Hug Day 2014 sa niesol pod heslom ,,Objatie a úsmev je to najkrajšie, čo môžeme darovať“, a bolo to skvelé. Ľudia sa z nás tešili a boli šťastní. V tento deň sa dobrovoľníci po celom Slovensku rozhodli ľuďom ukázať čarovnú silu objatia. Toto jednoduché nenáročné gesto vie dodať obrovské množstvo energie a dokáže vyčariť úsmev na tvári každému z nás. Táto akcia poukazuje aj na to, ako často ľudia zabúdajú vplyvom uponáhľanej doby na najsilnejšie ľudské hodnoty ako je láska a porozumenie.
Rovnako sa vraví, že každým objatím si predlžujeme život. Ak je to skutočne pravda, tak sme si ho predĺžili aspoň o dvadsať rokov. A ak nie, tak aspoň sme rozdali radosť ľuďom okolo seba a urobili tento svet o kúsok krajším.
Ivana Mikulčíková II.B
Presne tak znela reakcia našej pani profesorky Mlynárovej, keď sme jej povedali o našom úspechu. Cez víkend 20. – 22. júna sme sa štyria študenti OA Sereď zúčastnili Ekonomicko-manažérskej olympiády, ktorú organizovala Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne. Medzinárodná súťaž, kde boli okrem slovenských tímov protivníkmi aj naši českí bratia, bola zameraná na ekonomiku, manažment, logiku, matematiku, marketing a angličtinu. Test sme písali v piatok a hneď potom sme sa presunuli pri obec Bynice, do rekreačného centra Pohoda. Tam nám organizátori pripravili víkend, ako sa na Univerzitu Tomáša Baťu patrí – celý program prebiehal v duchu Baťovej éry. Boli sme akoby študentmi Baťovej školy práce, ktorú v Zlíne založil a náš denný program bol podobný, ako ten skutočný pred desiatkami rokov. Okrem toho sme boli hodnotení aj z ďalších disciplín, ktoré potom rozhodovali o našom umiestnení. V nedeľu predpoludním sme sa dočkali. Dva náročné dni plné športových a vedomostných disciplín sa skončili a my sme plní očakávania chceli počuť výsledky. Čakať sa oplatilo. Traja zo štyroch študentov – Veronika Dundová, Barbora Kováčová a Matej Horňák – sa umiestnili v TOP 30! Čo to pre nás znamená? Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne nám svoje brány o rok otvorí bez prijímacích skúšok! Veľmi sme sa tomuto úspechu potešili a dúfame, že prípadné štúdium na tejto univerzite bude pre nás najlepšou voľbou.
Matej Horňák
3. júna 2014 sa Miriam Pagáčová (258,9 úd./min) a Matej Lacek (271,4 úd./min) z II. C triedy zúčastnili celoslovenských pretekov žiakov II. ročníkov, ktoré sa konali na OA Hlohovec. Výkony našich pisárov boli na celoslovenskej úrovni. Silná konkurencia, tréma a prvá účasť na takýchto pretekoch si vybrali svoju daň a naši pretekári sa umiestnili na 19. a 22. mieste. Napriek tomu sa tešíme z ich úspechu a blahoželáme k úspešnej reprezentácii.
Študenti a učitelia Obchodnej akadémie v Seredi zorganizovali na Námestí Slobody živú reťaz, ktorú vytvorili študenti OA, žiaci ZŠ Komenského, učiteľky a učitelia, bývalé kolegyne, obchodníci, náhodní okoloidúci, deti, mladí i tí skôr narodení a text napísaný v „štúrovčine“.
Študenti Obchodnej akadémie v Seredi od konca marca prepísali na označovaciu pásku osemdesiatsedem strán diela Ľudovíta Štúra : Nárečja slovenkuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí, aby si ním pripomenuli nadchádzajúce 200. výročie narodenia významnej osobnosti slovenského národa.
A práve „štúrovčina“ spojila 7. mája 2014 na Námestí Slobody v Seredi
1053 ľudí, ktorí vytvorili 1035 m dlhú živú reťaz
a ňou „objali“ nové námestie od fontánky až po Mestský úrad.
Zápis v Slovenskej knihe rekordov o našej živej reťazi si môžete prečítať tu:
http://www.slovenskerekordy.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=992&Itemid=72
PaedDr. Mariana Kamenská
Kráľovská korunovačná cesta v Bratislave, ktorou kráčali aj študenti Obchodnej akadémie v Seredi
V jadre Bratislavy je ukryté stredoveké opevnené mesto, ktoré bolo v rokoch 1563 - 1830 svedkom korunovačných slávností 11 uhorských kráľov a 8 kráľovských manželiek. Bratislava sa tak na 250 rokov stala hlavným snemovým a korunovačným mestom uhorského kráľovstva. Okrem iných tu bola korunovaná aj MáriaTerézia.
Touto cestou kráčali aj študenti tretieho ročníka OA v Seredi, aby si pripomenuli časť histórie nášho hlavného mesta. Spomenieme len niektoré pamätihodnosti, ktoré navštívili.
Bratislavský hrad - patrí k najvýznamnejším dominantám Bratislavy. Viaže sa k nemu i prvá písomná zmienka o Bratislave z roku 907. Dnešný palác s centrálnym dvorom a 4 nárožnými vežičkami postavili za čias uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského v 15. storočí. V roku 1811 oheň zničil palác, prístavby i značnú časť podhradia. Po rekonštrukcii v rokoch 1953 -1968 kráľovské sídlo prispôsobili potrebám štátnej reprezentácie a svoje miesto tu našli aj historické expozície Slovenského národného múzea.
Najvýznamnejšou bratislavskou sakrálnou stavbou a gotickým skvostom mesta je Dóm sv. Martina. Na vrchole 85 m vysokej veže sa na pozlátenom vankúši nachádza 300 kg ťažká kópia uhorskej koruny. V krypte Dómu ležia pozostatky osvietenského spisovateľa J. I. Bajzu.
Dušou kultúrneho a spoločenského života je Hlavné námestie, ktorému dominuje kamenná fontána z roku 1572 pripomínajúca legendu o rytierovi Rolandovi, ochrancovi mestských práv.
Pod názvom Stará radnica treba rozumieť komplex budov z rôznych slohových období, v ktorom od stredoveku sídlila samospráva slobodného kráľovského mesta na čele s richtárom.
Skvostom palácovej a klasicistickej architektúry Bratislavy je palác ostrihomských arcibiskupov, známy ako Primaciálny palác. V Zrkadlovej sieni tohto paláca bol v r. 1805 podpísaný tzv. Bratislavský mier medzi Františkom I. a Napoleonom. V reprezentačných priestoroch Primaciálneho paláca sa návštevníci môžu pokochať prehliadkou unikátnej zbierky 6 anglických gobelínov zo 17. storočia, ktoré zobrazujú starú antickú povesť o láske kňažky Hero k Leandrovi.
K ďalším významným pamiatkam, ktoré študenti neobišli, bol Palác Uhorskej kráľovskej komory. V rokoch 1847-1848 tu Ľ. Štúr , predseda Slovenského národného hnutia a vtedajší poslanec SNR za mesto Zvolen, hájil záujmy slovenského ľudu.
Evanjelické lýceum bolo založené v roku 1606 Davidom Kilgerom. V roku 1714 sa stal rektorom lýcea polyhistor Matej Bel, ktorý povzniesol jeho úroveň, zmodernizoval školu, zaviedol prírodovedné predmety a zreorganizoval systém vyučovacieho procesu. Jeho hlavným cieľom v škole bolo vychovať silné kresťanské osobnosti. K histórii lýcea sa viažu mená mnohých významných slovenských dejateľov.
Starobylá Nitra, jedno z najkrajších miest Slovenska, privítala študentov prvého ročníka OA v Seredi neutíchajúcim vetrom. Hrubé múry hradného areálu aspoň na chvíľu stlmili nárazy vetra, aby sprievodcovia z radov študentov mohli poinformovať svojich spolužiakov o histórii Nitry.
V Diecéznom múzeu sme sa dozvedeli o živote a diele sv. Konštantína a sv. Metoda, obdivovali sme vzácne písomné pamiatky.
Hradná katedrála sv. Emeráma je celok, ktorý tvoria tri stavebné časti - románsky kostolík z 11. stor., Dolný kostol (1621-1642) a Horný kostol (1333 -1355). Zo západnej strany prilieha ku katedrále biskupský palác. Pri prehliadke hradného areálu študentov zaujala Vazulova veža, hradná studňa a kazematy - podzemný priestor pod bastiónom hradu, z ktorého bojovníci bránili celú pevnosť.
Hornú časť Pribinovho námestia, kam smerovali naše kroky, zdobí Kluchov palác, jeho nárožie podopiera Corgoň - socha Atlanta. O tejto postave sa rozprávajú legendy. Autor ho vraj stvárnil podľa kováča, ktorý zachránil mesto pred nepriateľom. Dnes vraj dotyk palca na soche prinesie šťastie ľuďom, ktorých čaká nejaká skúška.
Každá budova lemujúca Pribinovo námestie je svedkom nitrianskej histórie. V strede námestia sa vyníma impozantná socha kniežaťa Pribinu, vysoká 6,60 m, od sochára Tibora Bártfaya. Vladár Pribina dal v Nitre vysvätiť prvý kresťanský kostol na území dnešného Slovenska. V nádherných budovách dookola sídli viacero cirkevných inštitúcií - Diecézny súd, Diecézne pastoračné centrum, Diecézna charita, v dome Pro meritae quieti nájdu kňazi zaslúžený odpočinok.
Silný vietor nás neodradil a na záver našej exkurzie sme vyšli aj k Svoradovej jaskyni, ktorá je najstaršou jaskyňou, nachádzajúcou sa v okolí Nitry. Svätý Svorad istý čas žil v jaskyni a keď zomrel v roku 1032 jeho telesné pozostatky boli uložené na Nitrianskom hrade, v katedrálnom chráme Svätého Emeráma.
V dňoch 5. – 12. 5. 2014 sa žiaci z 2. a 3. ročníka zúčastnili výmenného pobytu vo švajčiarskom Zűrichu. Mali sme jedinečnú možnosť vidieť nové miesta, krajinu, spoznať novú kultúru, tradície i celkovú mentalitu Švajčiarov. Po dlhých hodinách strávených na ceste a počiatočných obavách, nastal čas stretnutia sa s náhradnými rodinami. Noví ľudia, ktorých sme denne stretávali nám pomohli nielen sa zdokonaliť v jazyku, ale aj priučiť sa samostatnosti, ktorá bola napriek pohostinnosti rodín nevyhnutná. Prvé dva dni sme sa vzdelávali hodinami anglického a nemeckého jazyka v škole. V ďalších dňoch nasledoval úžasný program, ktorý zahŕňal návštevu v ZOO, prehliadku mesta, jeho zaujímavých pamiatok, návštevu hlavného mesta Bern a mestečka St. Gallen. Po vzrušujúcom spoznávaní krás tejto malebnej krajiny prišiel víkend, kedy mal každý z nás individuálny program v rodine. Krásne počasie bolo ako stvorené na posedenie pri jazere, či plavbe na vodnom bicykli. V predposledný deň sa švajčiarski i slovenskí študenti zišli na spoločnej grilovačke, ktorá bola zároveň aj rozlúčkou. Po čase plnom zábavy prišiel deň, kedy sme sa rozlúčili s novými kamarátmi, ich krajinou a plní zážitkov sme sa vybrali na cestu domov. Bolo to skutočne pár super strávených dní, na ktoré určite nikto z nás nezabudne.
Dňa 10. 5. 2014 sa 7 dievčat z našej školy zúčastnilo podujatia venovanému Dňu matiek – Míľa pre mamu, ktoré organizovalo MAMA centrum v Seredi. Popoludnie sme strávili s deťmi rôzneho veku z nášho mesta i blízkeho okolia. Našou úlohou bolo spestriť sobotňajšie popoludnie nielen deťom ale aj ich rodičom, tým že sme pomáhali na jednotlivých stanovištiach - skladať puzzle, riešiť hlavolamy, pomáhať pri skúške odvahy a iných disciplínach. Deti za každé absolvované stanovište dostali pečiatku do kartičky. Na konci všetkých stanovíšť boli detičky odmenené sladkou odmenou a mamičkám sme k ich sviatku rozdali pripravené kvietky. Pre všetkých to bolo veľmi príjemné, milé a zaujímavé podujatie. Kristína Böhmová, II. C
Aj slovenskí študenti stredných škôl sa každoročne zúčastňujú medzinárodného podujatia Pochod živých v poľskom Osvienčime.
Obchodná akadémia v Seredi a ďalšie stredné školy z Bratislavy, Levíc zo Šiah a zo Žiliny pripravujú projekty pre študentov, prostredníctvom ktorých majú možnosť spolu s tisíckami študentov z celého sveta navštívili komplexy bývalých koncentračných táborov Auschwitz, aby študovali históriu holokaustu a preskúmali korene predsudkov, netolerancie a nenávisti.
Študentky 1.A triedy pod vedením svojej triednej učiteľky PaedDr. Mariany Kamenskej spracovali projekt o koncentračnom tábore v Seredi, z ktorého boli deportovaní ľudia priamo do koncentračného tábora v Osvienčime.
Samotný pochod je trojkilometrová trasa z Auschwitzu do Birkenau, ktorú v pondelok 28. apríla 2014, presne na deň pamiatky holokaustu, prešli všetci tí, ktorí si chceli uctiť pamiatku vrtkých obetí počas 2. svetovej vojny. Medzi účastníkmi nechýbali mladí Izraelčania, oficiálni delegáti, preživší a ďalší ľudia z krajín po celom svete bez ohľadu na ich pôvod či náboženské vyznanie.
Cieľom pochodu je vytvoriť kontrast s pochodmi smrti, ktoré začali na sklonku 2. svetovej vojny, keď nacisti prinútili približne 750 000 väzňov k evakuácii táborov pred postupujúcou spojeneckou armádou. V nepredstaviteľne náročných podmienkach bola táto cesta pre mnohých z nich poslednou.
Cieľom nie je len získať učebnicové poznatky, ale na vlastné oči sa presvedčiť o rozsahu zla, spáchaného pod vplyvom nacistickej ideológie.
Osemdesiat slovenských študentov a ich pedagógov mali možnosť počas Workshopov v interakcii s ďalšími desiatkami študentov z ČR, Nemecka a Rakúska hlbšie vniknúť do historických súvislostí, ktoré viedli k nekontrolovanému nárastu antisemitizmu a obludnej realizácii tzv. konečného riešenia židovskej otázky.
„Prvý deň sme absolvovali workshop s pánom Korčokom a s redaktorkou rádia Slovensko s pani Mozolovou. Pán Korčok nás voviedol do krutých historických udalostí . Najviac nás zasiahlo rozprávanie preživšieho pána Maxa Tibora Eisena z Moldavy, ktorý sám z rodiny prežil deportáciu, transport a utrpenie v Osvienčime. Pani Mozolová je autorkou programu v rádiu s názvom Encyklopédia Spravodlivých a taktiež nám pustila výpoveď jednej slovenskej rodiny, ktorá bola ocenená štátom Izrael a múzeom Jad Vašem titulom Spravodlivý medzi národmi. Tento program je o slovenských rodinách, ktoré zachraňovali Židov pred istou smrťou“, porozprávala nám Dominika Miháliková, študentka 1.A triedy a pokračovala,
„v druhý deň sme sa zúčastnili samotného Pochodu živých . Naše pocity a emócie sa dajú len veľmi ťažko opísať. Ocitli sme sa na miestach utrpenia, bolesti, neľudského zaobchádzania a bezmocnosti....
Tretí deň sme spolu so študentmi Českej, Slovenskej a Nemeckej republiky absolvovali workshop. V skupinách sme mali diskutovať o najsilnejších pocitoch a zážitkov z návštevy koncentračných táborov, ktoré sme mali potom prezentovať na pódiu. Mnohí študenti sa zhodli na tom, že ich zaskočilo neskutočne veľké priestranstvo koncentračného tábora Birkenau-Březinky .
Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Asi 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili; zvyšných
200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania.
Ani jedno oko účastníkov neostalo suché pri pocitoch nemeckej skupiny študentov. Aj keď sú generáciou, ktorá nezažila vojnu a nenesú vinu za vojnové hrôzy, všetkým sa ospravedlnili za neľudskosti spáchané nacistami.“
Zapálením sviečok pri múre smrti a položením kvetov v slovenskom múzeu si študenti Obchodnej akadémie zo Serede uctili pamiatku všetkých obetí holokaustu.
Každý mladý človek by mal navštíviť tieto miesta . Pripomínanie obetí holokaustu tým, ktorí nezažili vojnové hrôzy, nestráca význam ani po dlhých rokoch.
„ Zabudnúť, znamená nechať ich znovu zomrieť“
Elie Wiesel
Obchodná akadémia v Seredi v spolupráci s mestom pripravili aj tento rok zaujímavé podujatie s názvom Knižné hody. Sprievodnou akciou bola živá reťaz, ktorú tvorili ľudia a dielo Ľudovíta Štúra prepísané na označovacej páske. Zároveň to bol pokus o slovenský rekord.
Knižné hody v Seredi sú už tradíciou. Podujatie založila a každoročne organizuje učiteľka OA Mariana Kamenská. Zmysel celej akcie najlepšie vystihuje jej dlhoročné motto: „Kniha je mostom ku vzťahom“, čo znamená, že by mala ľudí spájať. No a v tomto prípade to platí doslova dvojnásobne.
Tento rok sa konal už 8. ročník a ústrednou postavou, ktorej bola tentokrát venovaná tematika, bol Ľudovít Štúr. Študenti návštevníkom priblížili jeho život a tvorbu z rôznych období prostredníctvom prezentačných stánkov, na ktorých si dali naozaj veľmi záležať, a to nie iba po obsahovej, ale aj po kreatívnej stránke.
Na Námestia slobody ich prišli okrem obyvateľov mesta svojou účasťou podporiť nielen žiaci zo seredských základných škôl, ale dokonca aj z okolitých obcí. No a dôvod bol jasný. Sprievodnou akciou podujatia bola živá reťaz, ktorú vytvorili deti, žiaci, učitelia a obyvatelia. Spoločne ich spájalo dielo Ľudovíta Štúra Nárečja slovenskuo alebo Potreba písaňja v tomto nárečí. Celých 87 strán tejto knihy prepísali študenti OA v štúrovčine fixkou na označovaciu pásku. Každý účastník živej reťaze sa jej držal, čím bola zborovo vyjadrená symbolika tohto dňa.
Zároveň to bol pokus o slovenský rekord, ktorý bude po podrobnom zdokumentovaní celej akcie postúpený na registráciu do Knihy slovenských rekordov.
„Ja sa veľmi teším, že nás prišli žiaci, ale aj obyvatelia podporiť svojou účasťou v takom hojnom počte. Mám z toho naozaj úprimnú radosť. Rekordom bude v tomto prípade počet účastníkov a nie dĺžka reťaze“, uviedla organizátorka akcie Mariana Kamenská.
Po sčítaní účastníkov sa nakoniec podarilo zistiť zaujímavé číslo. Živú reťaz tvorilo až 1 053 ľudí, ktorí lemovali celé Námestie slobody až po Mestský úrad . Živá reťaz mala dĺžku 1035 m. Tak tento fakt by si naozaj zaslúžil pozornosť v našej knihe rekordov.
Autor: Stanislava Janegová
Seredské novinky
V dňoch 25. a 26. apríla sa náš študent Matej Horňák zúčastnil vyhodnotenia novinárskej súťaže Štúrovo pero. Na dvojdňovom vyhodnotení vo Zvolene zastupoval našu školu v kategórii novinárskych príspevkov stredoškolákov.
„Vyhodnotenie bolo pre mňa veľmi prínosné. Naše príspevky sme si analyzovali s porotcami, ktorí nám radili, ako ešte lepšie vycibriť naše písanie. Okrem toho boli náplňou týchto dní aj výborné besedy so známymi osobnosťami, hosťom boli napríklad Matthias Settele, generálny riaditeľ TV Markíza, Anastasia Kuzminová, naša olympijská víťazka, či novinári ako Zuzana Petková, Pavol Fejér, Michal Borec, Tibor Mattyašovský... Každý sme mali príležitosť položiť hosťovi otázku, presne, ako to chodí na tlačových besedách. Večer nám spríjemnila beseda so spisovateľom Ondrejom Kalamárom, ktorý bol dobrým priateľom s Jozefom Urbanom, básnikom a autorom piesní (Voda čo ma drží nad vodou...). Každý hosť nám prezradil množstvo zaujímavých informácii a odovzdal nám svoje skúsenosti.
Pre mňa boli tieto dni veľmi užitočné a povzbudili ma v ďalej práci,“ pochvaľuje si Matej. Jeho snaha bola aj ocenená, získal vo svojej kategórii Cenu Literárneho fondu. Gratulujeme!
Slávnostným otvorením začala ústna časť maturitných skúšok. Veľa zdaru na skúške dospelosti!
Oficiálne webové sídlo organizácie
Meno a adresa školy
Obchodná akadémia
Mládežnícka 158/5
926 01 Sereď
e-mail oasered@oasered.sk
telefónny kontakt
031 789 2016 - spojovateľka
0911 034 754 - spojovateľka - len hovory
031 789 2442 - sekretariát Mgr. Milena Sakačová
0911 034 753 - riaditeľka Ing. Marta Melayová
riaditeľka Ing. Marta Melayová
zástupkyňa Ing. Ľubica Mrvová
Powered by aSc EduPage