V piatok podvečer sa v DK Sereď stretli rodičia, bývalí absolventi i naši žiaci na 8. školskom plese. V krátkom kultúrnom programe vystúpili tanečníci z tanečného klubu Tirnavia z Trnavy - predviedli štandardné a latinsko-americké tance. Tanečná skupina Clis z Galanty nám spestrila večer rytmickým kankánom a choreografiou z hip-hopu. Po kultúrnom programe sa rozprúdila zábava, ktorá trvala do neskorých ranných hodín. Do tanca nám hral aj tento rok DJ Bingo.
Novinky
8. ples Obchodnej akadémie
Neradostné spomienky na Sereď
Návraty bývajú niekedy veselé i smutné. Návraty bývajú niekedy šťastné i bolestivé zároveň.
Pre pána Naftali Fürsta, bývalého väzňa pracovného a koncentračného tábora v Seredi, odkrýva návrat do Serede neradostné spomienky z detstva. S bolestivými spomienkami sa takmer po 70 rokoch podelil so študentmi obchodnej akadémie a gymnázia v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Na jeho sympatickej tvári tieň bolesti zo spomienok pri rozhovore so študentmi prekryla radosť zo života a šťastný úsmev.
V ťažkých podmienkach, strávil pán Naftali Fürst v seredskom tábore spolu s rodičmi a bratom takmer tri roky života. V malej miestnosti spávali na slame. Ako dieťa pocítil krutosť gardistov, videl neľudské ponižovanie väzňov, pocítil dotyk smrti.“ Vedeli sme, že sa odtiaľto odchádza transportmi na smrť. Najhoršie spomienky zo Serede mám z appelplatzu“, podelil sa so svojimi spomienkami pán Fürst so študentmi a pokračoval, „tu sa rozhodovalo, kto ide do transportu a kto nie, to bolo niečo strašné. Bojovali sme o to, aby sme sa do transportu nedostali. Vedeli sme, že čím dlhšie zostaneme na Slovensku, tým máme väčšiu šancu prežiť. Na appelplazi to prebiehalo tak, že vopred vyhlásili, aby každý vyšiel z barakov. Ľudia tam stáli nastúpení a čakali, koho vyberú. Vybraní museli prejsť na druhú stranu nástupišťa. Železnica bola veľmi blízko. Naložili ich do vagóna a brali preč."
Transport s ním a jeho rodinou odišiel do Osvienčimu v novembri 1944. „Našťastie, to už bolo v období, kedy sa v peciach prestalo spaľovať, inak by nás s bratom ako deti zobrali rovno do plynu, mali sme šťastie.“...
Aby mali študenti predstavu, na čo bola Sereď určená, rozprávanie pána Naftali Fürsta doplnil riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi, predseda občianskeho združenia EDAH,
Dr. Martin Korčok: „ Alois Brunner, ktorý bol zodpovedný za tento tábor od roku 1944, bol pravou rukou Adolfa Eichmanna. Bol to jeden z najvýkonnejších ľudí zodpovedných za riešenie židovskej otázky, to znamená za smrť všetkých Židov a za ich zavraždenie. Mal za úlohu zozbierať všetkých Židov zo Slovenska a odpratať ich odtiaľ, aby boli zavraždení. Toto miesto nebolo žiadnym rajom, žiadnou prechádzkou, ale bola to prestupná stanica pred smrťou."
Pán Naftali Fürst prežil pochod smrti. Pri jeho slovách behali všetkým zimomriavky po chrbte. „Pochod smrti trval tri a pol dňa. S bratom sme mali šťastie, že nám nevzali dobrú obuv po deportácii do lágra. Veď iní väzni kráčali v drevákoch, mnohí dokonca naboso alebo len s látkou omotanou okolo nôh. Bola chladná zima. Boli sme v skupine približne 60 väzňov. Ak sme začali zaostávať, vždy sme našli silu prejsť dopredu. Navzájom sme sa povzbudzovali. Pozdĺž cesty ležali mŕtvoly z pochodov smrti, čo boli pred nami. Boli to tí, čo nevládali ísť ďalej, zastrelení nacistami. Prežili sme s vypätím posledných síl. Na železničnej stanici v meste Gleiwitz nás naložili do vagónov a odviezli do koncentráku v Buchenwalde. Cesta bola príšerná. Boli to vagóny bez strechy, nachádzalo sa v nich asi meter snehu. Viete si predstaviť, aké to bolo? Vysilení, mokrí, hladní…“ Nielen v očiach pána Fürsta sa zaleskli slzy. Jeho zážitky zasiahli každého v miestnosti.
. Po oslobodení Buchenwaldu vojakmi americkej armády v apríli 1945 sa po strastiplnej ceste Naftali Fürst stretol so svojimi rodičmi. S bratom v roku 1949 odcestovali do Izraela. Rodičia za nimi prišli o rok neskôr. Dnes žije v Izraeli.
Návraty bývajú niekedy veselé i smutné. Návraty bývajú niekedy šťastné i bolestivé zároveň.
Návrat pána Naftali Fürsta do Serede v dnešnej dobe je svedectvom o tom, že už vládze o prežitej životnej tragédii otvorene rozprávať, veď veľmi dlho mlčal. A odovzdávať svoje svedectvo mladým, aby sa na obete holokaustu nikdy nezabudlo.
Ako učiť o holokauste na slovenských školách? Ako osloviť študentov stredných škôl, aby pochopili tragiku doby spred 70. rokov, aby sa dozvedeli o živote svojich prastarých rodičov.? Hlavne cez konkrétne životné osudy ľudí, ktorí prežili a oživovať životné príbehy tých, ktorí také šťastie nemali.
Práve vďaka neziskovej organizácii EDAH a SNM - Múzea židovskej kultúry v Bratislave, ktoré poskytujú stredným školám publikácie s tematikou holokaustu a DVD s krátkymi vzdelávacími filmami, môžeme študentom jednoduchou formou priblížiť život Židov na území Slovenska v 20. storočí. Edukačné materiály poukazujú na vzťahy medzi Židmi a Nežidmi a na dobové udalosti, v ktorých sa formovali a prebiehali. Filmy prinášajú svedectvo "tých, ktorí prežili". Sú to filmy o vplyve holokaustu na životy obyčajných ľudí. Hovoria o jednotlivcoch a ich rodinách zobrazujúc ich pocity.
PaedDr. Mariana Kamenská
DNA - Bolek Polívka a Anna Polívková
Komédiu plná gagov, klaunských výstupov, typickej improvizácie, charakteristického „polívkovského“ humoru si boli pozrieť aj študenti našej školy v Dome kultúry v Seredi.
Bolek Polívka napísal hru o starnúcom klaunovi, ktorého kariéra je už za zenitom, ale odmieta si to priznať. Intímne odhaľuje jeho dušu a zároveň odhaľuje seba. Generačný stret otca a dcéry v šatni, kde ako hereckí kolegovia spoločne trávia čas a sem-tam si odbehnú na scénu.
DNA je nositeľ genetických informácií, nositeľ dedičnosti medzi otcom a dcérou.
DNA je aj choroba, ktorá otca ovplyvní v najnevhodnejšom okamihu.
DNA sú chvíle, na ktoré sa obaja účinkujúci snažia zabudnúť, ale nedarí sa im.
ON je chátrajúci, životom preskúšaný muž, ktorý rád poučuje a vŕta do života svojej dcére. ONA má pocit, že jej otec je notorický vyrývač. Oboch však spája úprimná snaha „mať rád“
„ Herecké výkony obidvoch boli výborné. Konečne som videl Bolka Polívku hrať naživo. Ani som nevedel, že Anna Polívková je taká výborná komediálna herečka. Asi to zdedila po otcovi. Veď áno, je to DNA...“ porozprávali nám svoje pocity študenti 4.ročníka.
PaedDr. Mariana Kamenská
Vianočná akadémia
V utorok pred vianočnými prázdninami naša škola ožila skutočnou vianočnou atmosférou. Do školy sme nemuseli ísť so strachom zo skúšania, či písania písomiek. Každý z nás mal možnosť si vybrať nejaké stanovište, kde sa venoval aktivite, ktorá ho bavila a pri ktorej si podľa svojho výberu oddýchol. V športovej hale bol tradičný futbalový turnaj, v telocvični volejbal dievčat, pri jedálni sa odohrával stolnotenisový turnaj. V učebniach VYT si vzájomne zmerali sily dve skupiny nadšencov ekonomiky pri napínavej hre monopolov. Najviac záujemcov bolo v učebniach jazykov, kde sme si mohli pozrieť filmy v anglickom a nemeckom jazyku. Bol to zrejme nácvik na vianočné sviatky a sladké leňošenie pred televízorom. No a to, že sa pomaly ale isto blížia najkrajšie sviatky roka, nám pripomínala vôňa pečených vianočných oblátok a balenie darčekov v kaviarničke pri bufete. Tak sme si posledný deň v roku 2015 v škole oddýchli a hurá na prázdniny!
Okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku
Dňa 12.1.2016 sme sa zúčastnili na okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante. Našu školu reprezentovali víťazi školského kola Melánia Botlóová v kategórii 2A a Daniel Tetliak v kategórii 2B. Daniel sa v silnej konkurencii umiestnil na krásnom 3.mieste. Melánia si po prvýkrát vyskúšala účasť na olympiáde, a tak síce nevyhrala, ale nie je nad skúsenosti, ktoré získala.
Obom našim žiakom blahoželáme a veríme, že aj olympiáda bude pre nich motivácia v ďalšom vzdelávaní a učení sa cudzieho jazyka, bez ktorého sa v dnešnom svete nezaobíde žiadny absolvent našej školy.
Mgr. Milina Kollárová
20. Veľtrh Cvičných firiem
Obchodná akadémia v Seredi usporiadala dňa 18. 12. 2015 jubilejný 20. ročník Veľtrhu Cvičných firiem.
V priestoroch telocvične sa predstavili žiaci štvrtého ročníka so svojimi cvičnými firmami a ako hosť sa predstavila cvičná firma žiakov tretieho ročníka, ktorí majú vyučovací predmet Cvičná firma ako voliteľný.
Trieda 4. A sa prezentovala s dvoma firmami – Slovak Militari shop (predaj vojenského výstroja a oblečenia) a Game shop (predaj počítačových hier a poradenstvo), trieda 4. B s firmami – Healthy Energy, s. r. o. (poradenstvo pre zdravý životný štýl a zdravú výživu) a Medovníkovo (výroba, zdobenie a predaj medovníkov a medovníkových výrobkov) a trieda 4. C s firmami – Divočina , s. r. o. (cestovná kancelária s ponukou zájazdov do divočiny) a PAT & MAT, s. r. o. (predaj výrobkov z dreva a poskytovanie služieb pre domácnosti). Tretiaci sa prezentovali firmou ANTI-S, s. r. o. (boj proti stresu prírodnými prostriedkami).
Všetky firemné stánky boli krásne vyzdobené, kreatívne a nápadité, obchodné aktivity prebiehali v plnom prúde, predajcovia sa snažili predať svoje výrobky a služby, oslovovali zákazníkov, ktorými boli všetci ostatní žiaci a učitelia našej školy. Súčasne prebiehalo aj hodnotenie jednotlivých firiem (stánkov) ako zo strany žiakov, tak aj zo strany učiteľov.
Podľa študentského hlasovania zvíťazila firma GAME SHOP (4. A/1), na druhom mieste sa umiestnila firma SLOVAK MILITARI SHOP (4. A/2) a tretie miesto získala firma PAT & MAT, s. r. o. (4. C/1).
Odborná porota zložená z učiteľov našej školy vyhodnotila ako najlepšiu firmu HEALTHY ENERGY, s. r. o. (4. B/1), na druhom mieste skončila firma MEDOVNÍKOVO (4. B/2) a na treťom mieste sa umiestnila firma PAT & MAT, s. r. o. (4. C/1).
Všetkým víťazom srdečne gratulujeme a všetkým zúčastneným firmám ďakujeme za prejavenú snahu, kreativitu a zodpovedný prístup. Víťazné firmy boli odmenené sladkou maškrtou – tortami.
Zároveň prebiehala aj súťaž o najkreatívnejšiu schránku na hlasovacie lístky, ktorú vyhrala Lenka Martinčeková zo 4. B/1 triedy za schránku v podobe perníkovej chalúpky. Víťazka získala jeden deň riaditeľského voľna.
Okrem tejto aktivity sa v tento deň konal na našej škole aj DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ. V mnohých učebniach po celej škole boli pripravené pre návštevníkov prezentácie jednotlivých odborných predmetov aj so sprievodným slovom našich študentov. Na DOD sa prišli pozrieť žiaci z okolitých základných škôl, niektorí aj so svojimi rodičmi. Prezreli si všetky priestory školy, odborné učebne, jazykové učebne, športové priestory – hala, telocvičňa, posilňovňa, jedáleň, šatne, ... Samozrejme, že navštívili aj Veľtrh cvičných firiem, ktorý sa práve konal v telocvični a ktorý sa im veľmi páčil. Dúfame, že ich naša škola zaujala – nielen priestory, ale aj práve prebiehajúce aktivity, a že sa s mnohými z nich stretneme budúci školský rok v prvom ročníku. Už sa na nich tešíme.
Exkurzia Hyundai Nošovice
Členovia študentskej spoločnosti OAS Shop sa 3. 12. 2015 zúčastnili odbornej exkurzie v automobilke Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach. Po príchode do Nošovíc v auditóriu hlavnej budovy automobilky sledovali film o výrobe áut. Po jeho skončení sa vybrali na prehliadku výrobných hál, vybavený okuliarmi, vestami a MP3 prehrávačmi. Vláčik ich dopravil na určené pozície v areáli závodu a to do priestorov, kde sa lisuje a pripravuje plech až po linky montujúce airbagy (vzduchové vankúše), sedadlá a prevodovky. Žiaci tak získali názornú predstavu, ako sa postupne z valca plechu vo výrobnom procese stane finálny výrobok – auto.
Rasťo a Martin
oddelenie výroby
Mikuláš, čo mi dáš?
Milí študenti a rodičia, vážení pedagógovia,
Dňa 10. decembra 2015 sme na našej škole privítali, trošku oneskoreného, Mikuláša. Viacerí študenti boli prekvapení, keďže už žiadne sladkosti neočakávali. O to viac nás všetkých jeho príchod potešil. Našli sa takí, ktorí Mikulášovi zaspievali pieseň, zarecitovali báseň, no i takí, ktorí sa veľmi neprejavili.
Veríme, že budúcoročný Mikuláš bude tak isto plný prekvapenia a my ho privítame s ešte väčším entuziazmom.
Študenti v Domove dôchodcov
Milí študenti, vážení rodičia,
Dňa 9. decembra 2015 sme spolu so študentmi zo študentského parlamentu našej školy navštívili Domov dôchodcov v Seredi. Cieľom našej návštevy bolo spestriť a spríjemniť dopoludnie našim starším spoluobčanom. Naši študenti si pre nich pripravili zaujímavé spoločenské hry a jeden z nich nám predvianočnú atmosféru oživil hrou na klavíri rôznymi vianočnými i populárnymi skladbami.
Študentom, tak ako aj dôchodcom, sa toto dopoludnie veľmi páčilo a dúfame, že naša návšteva nebola posledná a niekedy sa s našimi staršími „kamarátmi“ opäť stretneme.
Mihálikova Sereď
Miestny odbor Matice slovenskej v spolupráci s mestom Sereď zorganizovali 9. decembra 12. ročník súťaže v umeleckom prednese slovenskej poézia a prózy Mihálikova Sereď.
Naša Simonka Pančíková z 3. A triedy sa zúčastnila umeleckého prednesu prózy v kategórii SŠ a získala 1. miesto. Simonke blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Cieľom súťaže je uctiť si pamiatku spisovateľa Vojtecha Mihálika, národného umelca, občana Mesta Sereď, rodáka z Dolnej Stredy.
PaedDr. Mariana Kamenská
Záložky spojili školy
Dňa 7.12.2015 sme sa zúčastnili milého stretnutia s našou partnerskou školou v rámci akcie školskej knižnice Záložky spájajú školy na Obchodnej akadémii, Nevädzova, Bratislava. Partnerská škola pre nás pripravila prehliadku školy, predstavenie cvičnej firmy a aplikovanej ekonómie. Žiaci z oboch škôl si pripravili predstavenie firiem a aktuálnych produktov pre tento školský rok. Milým spríjemnením bol tiež kvíz z anglického jazyka, slovenského jazyka a ekonómie. Časť našich študentov sa zúčastnila tiež výstavy Titanic v Inchebe a tá druhá časť prijala pozvanie na Vianočné trhy v Bratislave.
Prežili sme príjemný deň v spoločnosti našich priateľov a veríme, že aj oni prijmú pozvanie do našej školy.
Mgr. Milina Kollárová
Ach tie ženy, ach tí muži
Návšteva divadelného predstavenia v Trnave
V adventnom čase, 3.12.2015, sme sa vybrali do trnavského Divadla J.Palárika na predstavenie Ach tie ženy, ach tí muži.
Jedna noc, jeden deň, jeden dom a dva manželské páry. Kolotoč komických kotrmelcov z pera najlepšieho svetového komediografa Georgesa Feydeaua. Lepšie príbehy nepíše ani život sám!
A my sme boli pri tom!
Tešíme sa na ďalšie návštevy divadelných predstavení tu u nás, na Slovensku!
Mgr. Milina Kollárová
Židovská ulička
Projekt Židovská ulička je interaktívnou prácou s didaktickými materiálmi, ktoré sme získali na edukačnom podujatí o výučbe holokaustu v Izraeli v Pamätníku holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme. Publikácie, učebnice o holokauste a CD so svedectvami preživších sme dostali od Dr. Korčoka z Múzeum židovskej kultúry.
Ako učiť o holokauste na slovenských školách? Ako osloviť študentov stredných škôl, aby pochopili tragiku doby spred 70. rokov, aby sa dozvedeli o živote svojich prastarých rodičov.? Hlavne cez konkrétne životné osudy ľudí, ktorí prežili a oživovať životné príbehy tých, ktorí také šťastie nemali. Fotografický materiál s didaktickými poznámkami, výpovede - svedectvá nám umožňujú napĺňať hlavný cieľ tohto projektu.
PaedDr. Mariana Kamenská
Školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 3.12.2015 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo 8.ročníka olympiády v slovenskom jazyku. Olympiády sa zúčastnili žiaci 1. a 2.ročníka. Súťažiaci boli veľmi šikovní a bolo ťažké rozhodnúť o víťazovi. Vyhrať má ale najlepší, a tak zvíťazila žiačka Vanessa Masaryková z 1.A, na druhom mieste sa umiestnila Lucia Schmidtová z 2.B a tretia priečka patrí Dajane Laluštiakovej z 2.B.
- miesto Vanessa Masaryková 1.A
- miesto Lucia Schmidtová 2.B
- miesto Dajana Laluštiaková 2.B
Zúčastnili sa:
Lucia Bukovská 1.A
Patrik Hrubý 1.B
Lujza Rždiaková 1.B
Lukáš Valo 1.BVšetkým zúčastneným blahoželáme a víťazke držíme palce v krajskom kole OSJL. Veríme, že sa jej bude naďalej dariť.
Mgr. Milina Kollárová
Školské kolo olympiády z nemeckého jazyka
Dňa 4.12.2015 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo olympiády v nemeckom jazyku. Súťažilo sa v kategórii 2A a 2B. Žiaci absolvovali testovanie z viacerých zručností. Nemecký jazyk vôbec nepatrí medzi jednoduché cudzie jazyky, no napriek tomu máme šikovných žiakov, ktorých nemčina baví. Verím, že všetky svoje znalosti neskôr zužitkujú vo svojom ďalšom osobnom i pracovnom živote. Vyhrať má ale najlepší, a tak v kategórii 2A zvíťazila žiačka Melánia Botlóová z 1.A, na druhom mieste sa umiestnila Adriana Gajdová z 1.A a tretia priečka patrí Lukášovi Brodanskému z 2.A
- miesto Melánia Botlóová 1.A
- miesto Adriana Gajdová 1.A
- miesto Lukáš Brodanský 1.A
V kategórii 2B zvíťazil Daniel Tetliak zo 4.C.
Zúčastnili sa:
Lucia Mankovecká 1.A
Scarlett Lukáčová 1.A
Adam Ščevík 1.AVšetkým zúčastneným blahoželáme a víťazom držíme palce v okresnom kole. Veríme, že sa im bude naďalej dariť.
Mgr. Milina Kollárová
Predstavujeme moderný Izrael
Súťaž CEMACH (hebrejsky výhonok, kľúč k poznaniu) je kreatívna súťaž pre študentov českých a slovenských stredných škôl s maturitou a vybraných základných škôl v spoznávaní moderného Izraela. Primárnym účelom súťaže je zoznámiť študentov so súčasným Izraelom ako moderným, úspešným a demokratickým štátom, atraktívnym z hľadiska cestovania, obchodu, vzdelávania a kultúrneho obohatenia. Okrem toho by mali súťažiaci získať poznatky užitočné v ďalšom štúdiu aj v živote.
Na projekte sa zúčastnia jednotlivci z vybraných základných a stredných škôl v ČR, SR, Izraela, Poľska a Maďarska, ktorí v priebehu školského roka vypracujú kreatívne projekty v jednej zo štyroch súťažných disciplín: Literárna disciplína, výtvarná disciplína, internetová disciplína, technická disciplína.
Aj naši študenti z 2.B triedy a 1.B triedy sa zúčastnili zaujímavého predstavenia tohto projektu. Vedomosti získané na prednáške sa rozhodli rozšíriť si štúdiom a zapojiť sa do kreatívnej súťaže. Sú to nasledovní študenti:Erik Brunovsky 2.B trieda - internetová disciplina.
Katka Maturová . 2.B trieda -výtvarná disciplina.
Lujza Vrždiaková 1.B trieda - výtvarná disciplina.
Do súťaže sa môžu zapojiť študenti SŠ zo SR a z ČR a výhercovia súťaže získavajú exkluzívny poznávací a zážitkový zájazd do Izraela v období letných prázdnin.
PaedDr. Mariana Kamenská
Holokaust a jeho výučba na školách
V dňoch 23. a 24. novembra 2015 sa pedagógovia OA zúčastnili v Nitre dvojdňového seminára s názvom Holokaust a jeho výučba na školách. Pripravili ho členovia občianskeho združenia EDAH, v spolupráci so svojimi partnermi zo SNM – Múzea židovskej kultúry v Bratislave, Katedrou politológie a európskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Medzinárodnej školy pre štúdiá holokaustu z Pamätníka Jad Vašem v Izraeli. Seminár sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré ho taktiež finančne podporilo.
Odborné prednášky viedli poprední slovenskí a izraelskí experti. Hlavným cieľom podujatia bolo predstaviť zúčastneným súčasné trendy vzdelávania v oblasti holokaustu s prihliadnutím na ich využitie vo vzdelávacom procese na slovenských školách.
Seminár zahájili profesor Pavol Mešťan, riaditeľ SNM - Múzea židovskej kultúry, profesor Svetozár Krno, vedúci Katedry politológie a európskych štúdií Filozofickej fakulty UKF v Nitre a tajomníčka Výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny Alena Kotvanová, ktorá zastupovala splnomocnenkyňu vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny, Máriu Jedličkovú.
Prvá prednáška patrila Pavlovi Mešťanovi, ktorý sa venoval svetonázorovým príčinám antisemitizmu. Po ňom nasledovala praktická prednáška Stanislavy Šikulovej na tému súčasné trendy vzdelávania v oblasti holokaustu. Prednáškovú časť prvého dňa zavŕšila Miriam Mouryc z Pamätníka Jad Vašem.
Na záver prvého dňa seminára sa účastníci presunuli do SNM - Múzea holokaustu v Seredi, kde mal úvodné slovo Ivar Štaffa, generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce a európskych záležitostí MŠVVaŠ SR. Prítomných previedol areálom Ján Hanák, bývalý väzeň koncentračného tábora v Seredi.
Počas diskusie, ktorú moderoval Martin Korčok, riaditeľ Edah o.z., pán Ján Hanák priblížil svoje zážitky z tábora. Aké boli jeho spomienky na Sereď? ,,Pamätám si veľa ľudí na izbe, na pričniach a zemiakové šupky. Hladní sme boli. Furt bola zima, sneh, mráz a mali sme len malú piecku, na ktorej sme tie šupky opekali. Keď dnes prídem do reštaurácie a prinesú mi jedálny lístok s tridsiatimi jedlami, vždy si spomeniem na Sereď.“
Pozvanie na seminár prijal aj Ján Filc, bývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie, ktorý vo svojom príspevku vyslovil obavu, že ľudstvo sa mení k horšiemu. Dôkazom čoho je aj potreba upozorňovať na rešpekt a boj proti rasizmu pri každom medzinárodnom hokejovom a futbalovom zápase.
Druhý deň zavŕšili seminár Mária Hrehová, ktorá vystúpila s prednáškou o ideových zdrojoch antisemitizmu. Pohľad katolíckej cirkvi na holokaust predniesol gréckokatolícky kňaz Peter Borza. Alena Kotvanová priblížila učiteľom a študentom možnosti podpory inovatívnych metód výchovy a vzdelávania k holokaustu. Seminár ukončil profesor Krno prednáškou Nepoznanie ako zdroj intolerancie.
Pedagógovia si nielen rozšírili svoje vedomosti v oblasti holokaustu, ale taktiež si odniesli množstvo knižných publikácii a dokumentačných filmov na DVD z dielne organizácie Edah a SNM - Múzea židovskej kultúry, ktoré môžu využívať v procese výučby.PaedDr. Mariana Kamenská
Workshopy s mestskou políciou
V rámci prevencie patologických javov sa žiaci 1. ročníka našej školy zúčastnili workshopov organizovaných Mestskou políciou v Seredi. Témami boli: Fajčenie a jeho riziká (trieda1.A) a Alkohol a jeho riziká (trieda 1.B). Študenti rozdelení do menších skupín postupne absolvovali rôzne stanovištia, na ktorých plnili úlohy podľa zadania – napr. určovali ako vplývajú alkohol a cigarety na rôzne orgány v ľudskom tele. Snažili sa rozdeliť výroky o fajčení a alkohole na mýty a fakty. Počítali, koľko peňazí minie priemerný fajčiar mesačne na cigarety. Vyskúšali si pomocou špeciálnych okuliarov, ako vidí veci okolo seba človek pod vplyvom alkoholu, dozvedeli sa viac o chemickom zložení cigarety ai. Svoje „nadobudnuté“ poznatky si zapisovali do pripravených dotazníkov a na konci každého workshopu odprezentovali, čo sa naučili.
Olympiáda v anglickom jazyku
Dňa 25.11. 2015 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Študenti si mohli preveriť svoje vedomosti z gramatiky a slovnej zásoby, zistiť ako im ide počúvanie a čítanie s porozumením a v neposlednom rade si zmerať sily medzi sebou v ústnej časti, kde ich úlohou bolo opísať obrázok či porozprávať príbeh. Celkovo súťažilo 11 žiakov v 2 kategóriách:
Kategória 2A (1. a 2. ročník) - 1. miesto: Szandra Bugyiová (2.B)
2. miesto: Monika Tichá (2.A)
3. miesto: Vanessa Masaryková (1.A), Andrej Jendrišák (1.A)
Kategória 2B (3. a 4. ročník) - 1. miesto: Kristián Zelman (3.B)
2. miesto: Daniel Tetliak (4.C)
3. miesto: Ivana Bögiová (4.B)
Víťazi z každej kategórie postupujú do obvodného kola v Galante. Blahoželáme!
Imatrikulácie 2015
V septembri pribudli na chodbách našej školy nové tváre - nastúpili právci. Prvé nesmelé pohľady, hľadanie správneho východu z bludiska chodieb, či správnej učebne výpočtovej techniky. My starší to už dobre poznáme. Za tri mesiace pobytu na škole si už prváci zvykli, tak sme ich oficiálne pasovali za učňov cechu obchodného. Žiaci 3. ročníka pod vedením p. prof. Kamenskej využili námet známej ruskej rozprávky Mrázik. Tak sa naša škola 16. novembra zmenila na Lesnú akadémiu a nováčikovia - prváčence, splnili všetky zadané úlohy a stali jej právoplatnými členmi.
Do galérie Imatrikulácie 2015 boli pridané fotografie.