Snom každej krajiny je, aby jej obyvatelia žili v zhode, pokoji a bez nenávisti.
A práve táto myšlienka je mottom projektu Mladí bez nenávisti, ktorý predstavila študentom Obchodnej akadémie v Seredi multiplikátorka Daška Majková: "Kampaň Mladí bez nenávisti je projektom Európskej únie, ktorého poslaním je šíriť osvetu o boji proti nenávistnému vyjadrovaniu a diskriminácii na internete. Hoci to tak veľakrát nevyzerá, aj on-line priestor má svoje pravidlá, ktoré musíme ako užívatelia dodržiavať a rešpektovať. Našim cieľom je, aby študenti stredných škôl porozumeli problému nenávistného vyjadrovania a vedeli, ako sa proti nemu môžu brániť. Želáme si, aby sa aj cez sieť ku každému šírili také hodnoty ako tolerancia, úcta, priateľstvo a pochopenie."
Internet umožňuje užívateľom tvoriť, publikovať, rozposielať, a používať mediálny obsah rôznymi spôsobmi. Vytvára tak priestor pre kreativitu, komunikáciu a participáciu.
Zvlášť vznik a vývoj sociálnych sietí zvýšil úroveň zapojenia mladých ľudí v kyberpriestore vo viacerých smeroch – od udržiavania kontaktu s rovesníkmi-kamarátmi, vytvárania nových kontaktov až po zdieľanie obsahu a seba prezentáciu. On-line priestor, rovnako ako aj off-line, predstavujú pre mladých ľudí nové príležitosti, výzvy no zároveň aj hrozby. V oboch sa mladý človek môže stať, a často stáva, obeťou či svedkom porušovania ľudských práv. Internetová interakcia, hoc aj demokratická a necenzurovaná, sa nemôže diať bez ohľadu na hodnoty. Nenávistné vyjadrovanie na internete (hate speech online) sa v posledných rokoch stalo hlavnou formou zneužívania ľudských práv s vážnymi dôsledkami v on-line aj off-line priestore. Nenávistné vyjadrovanie ako také nie je novým problémom ľudských práv. Jeho webová podoba a možný negatívny dopad na rozvoj demokracie však prináša nový dôvod pre obavy.
PaedDr. Mariana Kamenská