Naša škola pripravuje študentov do života tak, aby si hravo poradili s ekonomickou problematikou, avšak musím podotknúť, že je to skôr z toho teoretického hľadiska. A ako je to v samotnej praxi? O tom sme sa mohli presvedčiť na exkurzii 11.apríla 2013 v podniku Volkswagen Bratislava, ktorý patrí medzi piliere našej ekonomiky.
Najskôr nás s úsmevom na tvári privítali pracovníci marketingu, takže sme si pripadali, ako vážená zahraničná delegácia. A aby sme mali predstavu o samotnej výrobe v tejto úspešnej spoločnosti, tak v úvode našej exkurzie sme boli oboznámení so samotným výrobným procesom, avšak len vo virtuálnej podobe, aby sme mali predstavu o tom, o akú spoločnosť sa jedná, čo je výsledkom jej produkcie, aký sortiment vlastne produkuje. Zaujímavé boli aj informácie z histórie. Volkswagen v Bratislave chrlí automobily už od roku 1992 a je to podnik, ktorý sa pohybuje v kladných číslach až dodnes. Najviac vyrobených bolo VW Golf, ktoré sú šikovné autíčka hlavne v meste. Nemenej slávny je aj VW Touareg, Audi Q7, či novinka z roku 2010 karosérie pre Porshe Cyenne. Rozmanitosť a flexibilita prispôsobiť sa trhom sú dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú úspešnosť tejto spoločnosti. Veď ktorá firma sa môže pochváliť, že jej produkty sú predávané do 148 krajín sveta? Po tom, ako sme absolvovali taký menší rýchlokurz poznávania Volkswagenu, nadišiel čas, aby konečne aj nám ukázali tajomstvo zrodu samotného auta. A to sme veru čumeli, keď sme v montážnej hale videli prácu, ktorá bola zosúladená snáď na sekundy tak, aby presne na seba nadväzovali jednotlivé operácie. Prekvapujúce bolo pre nás, ako jednotlivé montážne roboty vydávali iný druh hudby, čo vzbudzovalo dojem, ako by si samy vyhrávali pre seba, ako by s hudbou šlo všetko ľahšie.
Bolo to fakt na zamyslenie, ako je možné, že z dajakých plechov, káblov, plastov ... vznikne auto, ktoré nás odvezie, kde potrebujeme, či do školy, k lekárovi, na výlet, či dovolenku... je to proste neuveriteľné, je to zázrak ľudskej práce a ľudského umu, tak ako aj samotný ľudský život, ako zrod človeka, čo považujem za zázrak prírody.
Na záver môžem povedať len toľko, že ľutovať môžu a ticho závidieť tí, ktorí sa nezúčastnili.
Marek Šurnovský, III. D