Prváci spoznávajú Sereď
Predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry organizuje každoročne literárnohistorické ezkurzie, na ktorých zážitkovým učením spoznávame naše mesto a pamätné miesta nášho regiónu.
Študenti prvého ročníka sa zoznámia so zaujímavosťami mesta Sereď, v ktorom budú tráviť štyri roky väčšinu svojho študentského života.
V Mestskej knižnici sa prváci oboznámili so základnými informačnými prameňmi, zásadami vypožičiavania kníh a mohli sa prihlásiť do knižnice, aby si bez problémov zabezpečili knihy na "milé čítanie".
Návštevou Mestského múzea vo Fándlyho fare si študenti 1. A prezreli prezentáciu zachytávajúcu históriu Šintavského hradu. Hrad Šintava, spomínaný už v Anonymovej kronike sa nachádzal na nádvorí dnešného seredského kaštieľa a jeho štylizovaný obraz je v erbe mesta Sereď.
Študentov zaujala aj stála expozícia zaoberajúca sa dejinami mesta a regiónu, ktoré sú zdokumentované archeologickými exponátmi z výskumu stredovekého hradu Šintava.
Expozícia „História Serede“ sa začala na Mačianskych vŕškoch a dokumentuje na archeologických nálezoch nepretržité osídlenie regiónu od skončenia ľadovej doby po zánik Veľkomoravskej ríše.
V expozícii sa okrem početných exponátov nachádzajú aj dva fragmenty lebiek neandertálca, ktoré zapožičal Archeologický krúžok v Šali. Čelové kosti neandertálcov z doby pred 70 000 a 40 000 rokmi našli členovia krúžku v riečišti rieky Váh.
Ústredná sála Mestského múzea je venovaná premene stredovekého kráľovského hradu Šintava na mohutnú renesančnú protitureckú pevnosť, seredský hrad.
Medzi dlhodobé expozície patrí aj výstava dobových pohľadníc Serede vo zväčšeninách a výstava dokumentujúca vo fotografiách priebeh vykopávok na nádvorí seredského kaštieľa, ktoré odhalili zvyšky murív gotického hradu a prekopali sa až k jeho slovanským hradištným počiatkom.
Okrem stálych expozícií obmieňa Mestské múzeum vo svojej galérii výstavy diel cudzích i domácich umelcov. V čase našej návštevy sme mohli obdivovať šikovné ruky ľudových umelcov z okolia Serede.
Ďalšou zaujímavou zastávkou bol Mestský úrad. Vďaka viceprimátorovi Veselickému mohli si študenti vypočuť zaujímavosti o cenných olejomalbách zdobiacich Obradnú miestosť.
Na obhliadke mesta študenti prvého ročníka neobišli ani kaštieľ v mestskom parku. Najstaršia zachovaná zmienka o hrade je z roku 1177 v listine nachádzajúcej sa v opátskom archíve Pannonhalma. Na prelome 16. a 17. storočia bol hrad prebudovaný na moderná pevnosť, ktorá sa stala základom neskoršieho klasicistického kaštieľa. Začiatkom 19. storočia bola zbúraná mohutná veža šintavského hradu.
V súčasnosti je kaštieľ schátraný a nevyužívaný a je potrebné ho rekonštruovať. Občianske združenie Vodný hrad vracia nášmu kaštieľu „šľachtu i ducha hrdosti“
PaedDr. Mariana Kamenská