Slovenský červený ktíž - pobočka Galanta v spolupráci s obchodným reťazcom Kaufland, organizoval v piatok 10. 10. 2014 v priestoroch obchodného Kaufland v Seredi charitatívnu zbierku potravín určenú pre sociálne slabšie rodiny. 6 žiakov našej školy sa zúčastnilo na tejto zbierke tak, že odoberalo od ľudí, ktorí prinášali do OD Kaufland potraviny - cukor, múku, soľ a iné komodity. Spolu sa v rámci celého okresu Galanta podarilo vyzbierať potraviny, z ktorých sa zhotovilo a rozdalo 66 balíčkov sociálne odkázaným rodinám. Aj takouto formou naši žiaci prejavili svoju solidaritu a spolupatričnosť so sociálne odkázanými spoluobčanmi.
Charitatívna zbierka potravín pod záštitou SČK
Biela pastelka
Študenti Obchodnej akadémie - dobrovoľníci, ktorí ako nepovinný predmet navštevujú onkologickú výchovu sa dňa 24. 9. 2014 zúčastnili zbierky Biela pastelka. Zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých. Aj touto cestou naši žiaci pomohli nevidiacim a slobazrakým vrátiť sa do bežného života. Spolu sa im podarilo vyzbierať čiastku: 381,18 €.
Cukrovar v múzeu
Študenti a učitelia Obchodnej akadémie si pripomenuli 170. výročie založenia cukrovaru v Seredi
Neodmysliteľnou súčasťou panorámy Serede je cukrovar. Neodmysliteľnou súčasťou jesennej atmosféry Serede je „vôňa“ vznášajúca sa cez kampaň nielen ponad činžiaky Cukrovarskej ulice. V mysli sa mi vybavujú spomienky z detstva. Bývala som vo dvore zvanom „ Palestína“, nazývaným aj „ Kantína“. Boli to prvé bytovky v Seredi, postavené pri cukrovare pred 1. sv. vojnou. V cukrovarskej škôlke, ktorú som navštevovala býval kedysi majiteľ cukrovaru,
V štyroch bytovkách sídlili kedysi kancelárie a jedáleň pre zamestnancov, pre zábavu slúžila kolkáreň a kantína, v pozadí dvora služby dopĺňala práčovňa...
Niečo z tej atmosféry ostalo aj vo dvore mojej mladosti. Ako deti sme na jeseň postávali pred bránou, sledovali traktory a nákladné autá zvážajúce cukrovú repu. Tešili sme sa, keď sa niekoľko kúskov skotúľalo na cestu a my sme ich s chuťou ochutnávali. Niekedy sme vyliezli na múr oddeľujúci cukrovar od nášho dvora a sledovali pracovný ruch. A tešili sme sa na čistučký kryštálový, kockový aj hnedý cukor....Študenti a učitelia Obchodnej akadémie si pripomenuli 170. výročie založenia cukrovaru v Seredi. Využili príležitosť navštíviť unikátnu výstavu fotografií a exponátov z histórie cukrovaru SEREDSKÝ CUKROVAR NA FOTOGRAFIÁCH JOZEFA KUBÁNYIHO, nainštalovanú vo Fándlyho fare. Faktúry, objednávky v nemeckom a maďarskom jazyku, účtovné doklady, záznamy zamestnancov pútavým spôsobom pripomenuli dobovú účtovnú dokumentáciu a korešpondenciu. Najviac všetkých zaujal film zachytávajúci výrobu cukru. Neodmysliteľnou súčasťou života nejednej seredskej rodiny bola práca v cukrovare. A niektorí starí rodičia našich žiakov boli jeho zamestnancami.
Dobové fotografie nás vrátili o niekoľko desaťročí späť a mňa do môjho nezabudnuteľného detstva.
PaedDr. Mariana Kamenská
Prváci spoznávajú Sereď - mesto v ktorom žijú, mesto v ktorom študujú
Študenti prvého ročníka sa začiatkom štúdia na Obchodnej akadémii v Seredi zoznamujú so zaujímavosťami mesta, v ktorom budú tráviť väčšinu svojho študentského života.
V prvých októbrových dňoch sme navštívili Mestskú knižnicu. Prváci sa oboznámili so základnými informačnými prameňmi, zásadami vypožičiavania kníh a mohli sa zapísať do knižnice, aby si bez problémov v budúcnosti mohli požičať knihy potrebné na hodiny slovenskej literatúry.
Návštevou Mestského múzea vo Fándlyho fare si študenti 1. A a 1.B prezreli prezentáciu zachytávajúcu históriu Serede a Šintavského hradu. Hrad Šintava, spomínaný už v Anonymovej kronike, sa nachádzal na nádvorí dnešného seredského kaštieľa a jeho štylizovaný obraz je v erbe mesta Sereď.
Ústredná sála Mestského múzea je venovaná premene stredovekého kráľovského hradu Šintava na mohutnú renesančnú protitureckú pevnosť.
Vďaka ochotnej vedúcej múzea pani Dikovej mohli študenti nazrieť aj do interiéru Šintavského hradu - seredského kaštieľa. Nové archeologické nálezy sľubujú zaujímavú novú expozíciu.
PaedDr. Mariana Kamenská
Deň TTSK
Každoročne si pripomíname Deň TTSK. Aj naša škola si pripomenula deň nášho rodného kraja viacerými aktivitami:
Na hodinách SJL si žiaci pod vedením p. prof. Kamenskej čítali básne spisovateľov, ktorí sa narodili alebo pôsobili v Trnavskom kraji. Týchto významných dejateľov slovenskej literatúry sme si pripomenuli aj peknou nástenkou.
Žiaci 1. a 3. ročníka sa zúčastnili súťaže o TTSK, na ktorom odpovedali na otázky z oblasti kultúry, športu a prírodných zaujímavostí nášho kraja. Víťazom sa stalo družstvo II. A triedy s celkovým počtom: 20 bodov.
Nezaostali sme ani v športe. Vo vzájomnom športovom zápolení sme si porovnali sily s Gymnáziom V. Mihálika v Seredi. Obe školy sú v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Výhry sme si rozdelili rovnakým dielom. Vo futsale vyhrali chlapci z OA a vo volejbale dievčatá z gymnázia.
Žiaci na hodinách aplikovanej ekonomiky a cvičnej firmy zhotovovali rôzne prezentačné predmety – záložky, náramky, vizitky s logom našej školy a logom zriaďovateľa školy TTSK. Prezentačné predmety využijeme na Dni otvorených dverí na prezentáciu nielen školy, ale aj celého nášho kraja.
Deň zdravia
16. október je vyhlásený ako medzinárodný deň zdravej výživy. Žiaci prvého ročníka si na hodinách ekológie pripomenuli tento deň zhotovením výstavky o zdravej výžive. Na plagátoch propagovali zdravé potraviny, zdravý životný štýl a pripravili pre ostatných spolužiakov vedomostný test o zdravej výžive. Aj žiaci aplikovanej ekonómie pripravili v kaviarničke chutné maškrty a zákusky z ovocia a zdravých produktov.
Branný kurz Tatry
Študenti 3. ročníka našej školy absolvovali v dňoch 22. – 24. septembra 2014 branný kurz s environmentálnym zameraním vo Vysokých Tatrách.
Upršané a chladné pondelkové ráno neveštilo nič dobré. S obavami sme nastupovali o šiestej hodine rannej do vlaku na stanici v Seredi a dúfali, že takéto sychravé počasie nás nebude sprevádzať celé tri dni. Ako sme sa blížili k Tatrám, aj počasie sa umúdrilo, vykuklo slniečko a trochu sa oteplilo. Po štyroch hodinách cesty sme dorazili do Popradu. V Poprade sme prestúpili na tatranský vláčik a viezli sme sa do Starého Smokovca, kde sme boli ubytovaní v hoteli Tatrys. Našťastie hotel bol blízko železničnej stanice, pretože s tou obrovskou batožinou, čo nás sprevádzala, by sme ďaleko nedošli. Hotel bol veľký, izby pekné. Po krátkom oddychu a občerstvení sme sa vybrali na prvú prieskumnú akciu. Sadli sme znova na vláčik a po trištvrte hodine sme vystúpili na Štrbskom Plese. Tu sme sa rozdelili na dve skupinky. Jedna – kde boli turistickí zanietenci – si urobili dlhšiu túru na Popradské Pleso a druhá – kde boli turistickí lenivci – si urobili kratšiu túru (prechádzku) okolo Štrbského Plesa a ku skokanským mostíkom. Počasie nám prialo, slniečko síce svietilo ale bolo dosť chladno. Nám to ale nevadilo, pretože scenéria okolo Štrbského Plesa bola nádherná. Urobili sme si krásne fotky. Približne o šiestej večer sme sa všetci stretli na železničnej stanici, sadli na vláčik a vrátili sme sa do hotela, kde nás už čakala teplá večera. Spokojní a príjemne unavení sme šli spať.
Na druhý deň ráno po raňajkách sme si naplánovali výlet na Skalnaté Pleso. Počasie bolo slnečné, ale chladné. Vláčikom sme sa odviezli do Tatranskej Lomnice a odtiaľ sme mali plán vyviezť sa lanovkou na Skalnaté Pleso, urobiť túru na Hrebienok a zviezť sa dolu zubačkou. Bohužiaľ naše plány zmarilo nevyspytateľné tatranské počasie. Lanovka nepremávala, pretože na Skalnatom Plese bola búrka a silný vietor. Poprechádzali sme sa po Lomnici, nakúpili suveníry a vláčikom sme sa vrátili do Smokovca. Ale aby sme využili deň, tak sme sa hneď vyviezli zubačkou na Hrebienok. Avšak už cestou hore začalo mrholiť. V miernom daždi sme si urobili vychádzku na Studenovodské vodopády a urobili krásne fotografie. Celí zmoknutí a niektorí aj premočení sme sa vrátili zasa zubačkou do Smokovca a späť do nášho hotela. Unavení sme všetci pospali a zobudili sa až pred večerou.
Tretí deň nás prekvapil nádherným slnečným počasím. Využili sme ho na prechádzku po Starom Smokovci. Po obede sme zbalení opustili hotel, vláčikom sa odviezli do Popradu, kde sme nastúpili na rýchlik. Posledným pohľadom sme sa rozlúčili s krásnymi Vysokými Tatrami a vydali sme sa na spiatočnú cestu. Domov sme dorazili vo večerných hodinách, ale s úžasnými dojmami a zážitkami, na ktoré určite nikdy nezabudneme.
Študenti 3. A, B, C triedy
Beseda s P. H. Baričákom
Príjemný večer s filozofiou, hudbou a poéziou
Pavel Hirax Baričák. Slovenský prozaik, poet, hudobník, fotograf, cestovateľ, bloger. Pre časť mladej generácie je Hirax človek hlásajúci konanie dobra ako základného bodu ľudskej existencie. Vo svojich knihách predstavuje človeka mysliaceho nesebecky na to jediné, kvôli čomu je na svete : VLASTNÉ ŠŤASTIE. Pre iných rocker a textár už dlhé roky pôsobiaci v slovenskom hudobnom svete s elektrickou gitarou v ruke; pre niektorých vydavateľ a biznisman na poli punkovej a metalovej hudby; pre iných cestovateľ, fotograf, filozof a autor podivnej prózy, temnej aj lyrickej poézie, spoločenských glos či cestopisov.
„Nemôžete dať svetu krajší dar ako vlastné šťastie,“ zaujal Pavel Hirax Baričák v utorkový večer 2.10. v Mestskej knižnici v Seredi touto a podobnými hlbokými myšlienkami všetkých prítomných. Študentky 1. B triedy privítali hosťa recitáciou spisovateľových básní, no i sám autor svoje filozofické úvahy doplnil autorským čítaním vlastných textov. Celkovú atmosféru umeleckého večera dopĺňala príjemná hudba.
„Nič nemôžeme urobiť zle, prinajhoršom nám to bude trvať dlhšie. Srdce si aj tak priťahuje to, čo dychtivo očakáva, všetko nás však privádza k cieľu,“ napísal v jednej zo svojich početných kníh P.H. Baričák. A aj my sme odchádzali z poetického večera v hlbokých úvahách s príjemným pocitom v srdci.
PaedDr. Mariana Kamenská
Stop fajčeniu
Študenti Obchodnej akadémie v Seredi sa 30.9.2014 zúčastnili Projektu MOST (mesiac o srdcovo cievnych témach). Dievčatá z 2.A triedy cez prestávky merali záujemcom krvný tlak a znečistenie pľúc spôsobené fajčením. Niektorí dobrovoľníci boli zaskočení blikajúcimi oranžovými svetielkami odhaľujúcimi krutú pravdu, že aj stredoškoláci majú priveľmi nikotínom a dechtom zanesené pľúca. Prekvapenie sa zračilo aj na tvárach „nefajčiarov“, ktorým sa na „smokerlyzéri“ objavili síce nízke, ale tiež alarmujúce hodnoty. Študentky im vysvetlili, že časté zdržiavanie sa v zafajčených priestoroch - pasívne fajčenie je rovnako škodlivé ako aktívne..
Ako odstrašujúci príklad všetkých zaujal plagát, znázorňujúci rakovinou znetvorené mužské telo. Dúfajme, že si mladí ľudia uvedomia skutočnú škodlivosť fajčenia na mladý organizmus a vzdajú sa tohto zlozvyku.
PaedDr. Mariana Kamenská
Holokaust prednáška
Dňa 3.10. sa žiaci prvých ročníkov zúčastnili prednášky a workshopu na tému Holokaust v Kine Nova v Seredi. Pripomenuli si tak dobu, na ktorú by nikto z nás v živote nemal zabudnúť. Dobu, ktorú väčšina pozná len z počutia, z fotografií a filmov. Človek by sa čudoval, akou históriou je naše mesto zaťažené. Rozprávanie pána PhDr. Korčoka spojené s ukážkou krátkych filmov preživších z dôb holokaustu bolo poučné a všetkých zaujalo. Aktívne sa zapojili do diskusie a dozvedeli sa mnoho informácií o príprave Židovského múzea v Seredi na území dnešných kasární, o živote ľudí v zberných táboroch v meste počas 2.svetovej vojny. Dojímavými boli tiež autentické príbehy ľudí, ktorí rozprávali o svojich životoch z obdobia holokaustu.
Snáď iba jediné si môžeme priať: „Aby sa tá doba už nikdy neopakovala!“
Európsky deň jazykov na obchodnej akadémii
Rada Európy vyhlásila Európsky deň jazykov, ktorý sa oslavuje každoročne 26. septembra. Všeobecnými cieľmi Európskeho dňa jazykov je osláviť jazykovú rozmanitosť v Európe a podporiť jazykové vzdelávanie.
Ešte nikdy nemali naši žiaci toľko príležitostí študovať a pracovať v rôznych európskych krajinách ako dnes. Nedostatočné ovládanie cudzích jazykov im však môže zabrániť uskutočniť svoje sny.
Preto sme sa rozhodli pripomenúť si dôležitosť cudzích jazykov a pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sme sa zapojili do súťaže Jazyková reťaz. Do súťaže sa zapojila celá škola, žiaci všetkých ročníkov. Študenti vytvorili živé vlajky štátov, ktorých jazyky sa na našej škole učia. V rámci súťaže sme tiež vytvorili jazykovú hymnu, ktorú v rytme rapu v anglickom jazyku predstavil študent 1.A Matej Štroffek a slovenskú časť hymny predniesla študentka 1.A Natália Lopašovská.
Srdečný Svetový deň srdca v Seredi 26.09.2014
Srdce na dlani mali študenti 2.A a 2.B triedy Obchodnej akadémie v Seredi, keď v uliciach Serede rozdávali neoceniteľné rady, ako si udržiavať zdravý životný štýl. Dievčatá v červených tričkách s KÓDOM ZDRAVÉHO ŽIVOTA : (0-30-5-120-80) vysvetľovali, čo znamenajú tieto čísla:
O = fajčenie, 30 = minimálne 30 minút chôdze denne, 5 = hladina cholesterolu do 5 mmol/l, 120/80 = hodnoty optimálneho tlaku krvi.
Na najfrekventovanejších miestach mesta dvojčlenné zdravotné hliadky informovali mladých i tých skôr narodených o rizikách kardiovaskulárnych chorôb.
Študentky okrem rád rozdávali aj červené srdiečka, kartičky s kódom zdravého života a zdravotnícko-vzdelávací materiál.
Meracie miesto sa nachádzalo v Dome kultúry v Seredi. PaedDr. Mariana Kamenská – učiteľka OA Sereď, zdravotná sestra Elena Lovecká a pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z Galanty robili občanom mesta nasledovné vyšetrenia:
- stanovenie hladiny celkového cholesterolu z kvapky krvi
- stanovenie hladiny glukózy z kvapky krvi
- meranie krvného tlaku
- stanovenie stupňa závislosti od nikotínu u fajčiarov prístrojom Smokerlyzer
- meranie BMI indexu – index telesnej hmotnosti
- poskytnutie zdravotnícko–vzdelávacích materiálov
Záujemcov bolo neúrekom. Niektorí Seredčania si prišli porovnať výsledky
z predchádzajúceho roka, iní vyhľadali meracie miesto po prvýkrát. Tohto roku si prišlo zmerať rizikové faktory kardiovaskulárnych chorôb 100 záujemcov.
Deň srdca má nesmierny význam pre širokú verejnosť. Veľký význam má toto podujatie aj pre študentov, pretože sa zážitkovou formou naučia dôležité zásady zdravého životného štýlu, tiež sa naučia empaticky sa správať a trpezlivo komunikovať so staršími spoluobčanmi. Naučia sa, aké je dôležité čo najskôr sa začať starať o svoje srdce, svoje zdravie a svoj život.
„Ženijná cesta od Dukly po Brusel“
V piatok 26. 09. 2014 sa družstvo študentov OA v zložení:
Dominika Demovičová IV. A, Adriána Kohutovičová IV. C, Daniel Jelínek III. C, Matej Lacek III. C, Silvia Nemčeková II. B, Henrich Šúry II. B zúčastnilo branno-športovej akcie „Ženijná cesta od Dukly po Brusel“, ktorú organizoval p. Michal Ščepko – fi. Cross fit, pre študentov stredných škôl z okresu Galanta v priestoroch Kasární v Seredi .
Vo veľmi náročných disciplínach sa im podarilo umiestniť na 3. mieste (2. miesto im uniklo o 10 sekúnd)
Výhercom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy!!!
VANSOVEJ LOMNIČKA v Galante
Simonky zaujali na krajskom festivale umeleckého prednesu v Galante
Festival umeleckého prednesu žien Naša Vansovej Lomnička je postupová súťažná prehliadka. Začala sa organizovať v roku 1967 v regióne Stará Ľubovňa na počesť spisovateľky a poprednej osobnosti ženského hnutia, Terézie Vansovej, ktorá istý čas žila a tvorila v obci Lomnička pri Starej Ľubovni.
Naše úspešné recitátorky Simonka Vrávniková zo 4.B triedy a Simonka Pančíková z 2.A triedy opäť úspešne reprezentovali našu školu. Na 47. ročníku krajského festivalu v umeleckom prednese žien Naša Vansovej Lomnička, ktorý zorganizovali Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko v piatok 19.9.2014 v Renesančnom kaštieli v Galante, zaujali porotu a postúpili na celoslovenské kolo do Starej Ľubovne. Študentky na festival v umeleckom prednese pripravovala pani profesorka Kamenská.
Obidvom Simonkám blahoželáme, držíme palce na celoslovenskú súťaž a ďakujeme za vzornú reprezentáciu Obchodnej akadémie v Seredi.
Spomienkové dni – prejav úcty obetiam holokaustu a akéhokoľvek rasového násilia
„ Zabudnúť, znamená nechať ich znovu zomrieť“
Elie Wiesel
9. septembra 1941 bolo prijaté Nariadenie č. 198 o právnom postavení Židov, tzv. Židovský kódex. Išlo o potupné zákony vtedajšej Slovenskej republiky, ktoré židom zobrali právo žiť ako slobodným a rovnocenným občanom. Aj preto si na Slovensku od roku 2002 pripomíname 9. septembra Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento deň je sviatkom ľudskej dôstojnosti a sviatkom obnovovania pamäte.
Aj študentky 2.A triedy s pani profesorkou Kamenskou pripravili 8. a 9. septembra. pre svojich spolužiakov zaujímavé vyučovacie hodiny, ktorých náplňou bolo prístupnou formou priblížiť tragické udalosti spred 70. rokov.
Študentky terajšej 2.A triedy sa v apríli zúčastnili na medzinárodnom podujatí - Pochod živých v Osvienčime.V obrazovej prezentácii sprostredkovali ostatným študentom svoje hlboké zážitky a pocity . Druhá prezentácia bola venovaná koncentračnému táboru v Seredi. Autentické výpovede preživších ľudí, ktorí prežili útrapy seredského tábora a boli deportovaní do Osvienčimu, nenechali ľahostajným ani jedného študenta.
Žiaci 2.A a 2.B triedy s pani profesorkami Kamenskou a Mlynárovou sa zúčastnili pietnej spomienky na obete holokaustu a akéhokoľvek rasového násilia v Mestskom parku . V úvode pietnej spomienky predniesol Tibor Haás modlitbu v hebrejskom jazyku za mučeníkov ŠOA, v ktorej prosí za milióny duší Židov, popravených bez akejkoľvek ľútosti počas II. svetovej vojny. Po emotívnych prejavoch predstaviteľov TTSK a MSÚ Sereď položili spomienkový veniec k pomníku na pamiatku obetiam holokaustu, okrem iných, aj naše študentky Martinka Bokorová a Lucka Mrvová. Zároveň bolo zapálených sedem sviečok. Šesť z nich symbolizovalo šesť miliónov obetí, siedma sviečka, ktorú zapálila naša študentka Jessica Horváthová, symbolizovala večné svetlo a zároveň nádej v budúci život v mieri,.
Spomienkové podujatie pokračovalo v Múzeu J. Fándlyho výstavou fotografií o židovskej komunite v Galantskom okrese a večernou prednáškou Dr. Korčoka o koncentračnom tábore v Seredi. Študentov z 1.A, 1. B a 2.A triedy zaujal po skončení prednášky aj kultúrny program predstavujúci židovskú kultúru, židovské ľudové piesne a tradičné kóšer jedlo.
Voľby zástupcov rodičov do Rady školy pri OA Sereď
V zmysle ustanovení § 24 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa dňa 18. septembra 2014 uskutočnili voľby zástupcov rodičov do RŠ v OA Sereď.
Z celkového počtu 190 rodičov sa voľby do rady školy zúčastnili rodičia žiakov v počte 103.
Do rady školy boli zvolení nasledovní rodičia:
Meno a priezvisko Počet hlasov Trieda Igor Kianička 85 I. B Daniela Lindáková 78 II. B
Modrá nezábudka
Dňa 11. 09. 2014 sa študenti onkologickej výchovy zúčastnili zbierky "Modrá nezábudka", organizovanej Ligou pre duševné zdravie. Vyzbierali sumu 435,12 €.
Ďakujeme
Príjemne vychladená exkurzia v Coca-Cole
Každý z vás si asi vždy rád dá dobre vychladenú Coca-Colu. Ten pocit, keď ucítite zarosenú fľašu, otvoríte uzáver, priložíte pery k hrdlu a napijete sa. Tak osviežujúci a chutný je tento nápoj. Kto by ho nemal rád?
Zaujímalo vás však niekedy, ako sa Coca-Cola vyrába alebo aspoň odkiaľ k nám prichádza? Odpovede na tieto otázky dostali druháci Obchodnej Akadémie v Seredi dňa 4. 9. 2014 na exkurzii vo výrobe v závode Coca-Cola.
Výrobný závod v obci Lúka pri Piešťanoch je jedným z najmodernejších závodov na výrobu nealkoholických nápojov na Slovensku. Leží v tesnej blízkosti chránenej oblasti Považský Inovec.
Závod bol postavený na mieste s bohatými zásobami podzemnej pramenitej vody a disponuje vlastnými zdrojmi pramenitej vody Bonaqua a minerálnej vody Matúšov Prameň.
Pri príchode nás privítala milá pani, ktorá nám počas celej prehliadky robila sprievodkyňu. Prvým bodom našej prehliadky bola miestnosť, kde nám pani sprievodkyňa pustila film o histórii Coca-Coly. Dozvedeli sme sa v ňom veľmi podstatné informácie, ale každý sa najviac tešil na vstup do výrobnej haly.
Vo výrobnej hale sa nachádzali štyri linky:
- linka na plnenie plastových fliaš pramenitou vodou Bonaqua
- linka na plnenie plastových fliaš sýtenými nealkoholickými nápojmi
- linka na plnenie vratných sklenených fliaš sýtenými aj nesýtenými nealkoholickými nápojmi
- linka na plnenie nápojových kartónov pre džúsy Cappy
Dozvedeli sme sa tiež, aké vstupné suroviny sa do výroby dostávajú a aj to, ako sa tento chutný nápoj vyrába. Veľmi dôležitou a základnou surovinou je sirup, ktorý je dovážaný z Ameriky. Jeho recept je však prísne tajný, a tak sme sa nedozvedeli nič bližšie o jeho zložení. Prešli sme okolo všetkých liniek a na pamiatku sme si mohli vziať výlisky, z ktorých sa za pomoci tepla vyrábali fľaše na nápoje. Nakoniec nás pani sprievodkyňa odmenila chutnou vychladenou Coca-Colou a plní zážitkov sme sa vrátili domov. Exkurzia bola úžasná a nielen preto, že sme sa nemuseli učiť J.
Exkurziou obe triedy sprevádzali pani profesorky Melayová a Mlynárová.
Slávnostné otvorenie školského roka 2014/2015
Vynovené priestory športovej haly privítali 2. septembra študentov a pedagógov Obchodnej akadémie v Seredi. V úvode svojho príhovoru pani riaditeľka školy Ing. Iveta Belányiová zdôraznila význam a symboliku dátumu -1. september 2014:
„Zvláštna symbolika a zhoda, Deň ústavy SR a začiatok školského roka. Čo je prienikom týchto okolností? Zakotvené právo na vzdelanie, ktoré sprostredkúva škola prostredníctvom svojich učiteľov. Okrem toho na základe zriaďovacej listiny má naša OA 1.9.2014 narodeniny - 40 rokov. K tomuto dátumu ju zriadil Západoslovenský krajský národný výbor Bratislava ako Strednú ekonomickú školu. Názov OA Sereď nadobudla 1.4.1991 pod Školskou správou Bratislava 7.
Prázdninové mesiace ubehli neskutočne rýchlo, my sa tu opäť stretávame, a preto mi dovoľte privítať všetkých pracovníkov školy a zaželať si spolu s nimi veľa trpezlivosti, úspechov v práci i osobnom živote. Odvahu a chuť priniesť do vyučovacieho procesu nové metódy a prístupy k vzdelávaniu tak, aby sa škola pre študentov stala ešte vyhľadávanejšou Mekkou vzdelávania a vy ste chodili do nej radi.
Osobitne vítam medzi nami dve nové kolegyne a to pani Mgr. Milinu Kollárovú a slečnu Mgr. Evu Bodovú. Želám obidvom, aby sa im v našej škole darilo a boli obklopené čo najväčším počtom spokojných študentov.
Vítam aj všetkých študentov a osobitne medzi nami vítam študentov prvého ročníka. Pre nich prechod na strednú školu znamená významnú kvantitatívnu aj kvalitatívnu zmenu. Všetci ste prišli na školu, ktorú ste si vybrali. Školu, ktorá patrí k základným pilierom stredoškolského vzdelávania v Trnavskom kraji. Patríme medzi stredné školy s kvalitnými pedagógmi a moderným vybavením, ktoré neustále modernizujeme. Svedčí o tom nákup nových počítačov do novozriadených divoch učební ADK a nainštalovanie solárneho ohrevu teplej vody v športovej hale.
Na záver pani riaditeľka predstavila triednu učiteľku 1A triedy pani Mgr. Milinu Kollárovú, ktorá prevzala pre svojich študentov sladké „ štartovné“ do nového školského roka v novej škole.
Pedagógom i spolužiakom sa prihovoril aj Maťko Horňák. Učiteľom zaželal, veľa trpezlivosti a veľa síl pri zvládaní náročného obdobia formujúcich sa osobností mladých ľudí.
Spolužiakom zaželal veľa síl do učenia, málo písomiek a veľa zábavy v novom školskom roku.
Ukáž, čo v tebe je!
24. 6. 2014
Posledný týždeň na škole, počas ktorého sa už neučí, sa nám vyučujúci väčšinou snažia vyplniť rôznymi aktivitami. Keďže sme prváčky a vzťah k výtvarnej v nás ešte stále pretrváva, stretli sme sa tento rok malá skupinka nadšencov pod vedením p. prof. Mlynárovej a p. prof. Pospišovej na tzv. Tvorivých dielňach.
Rozdelili sme sa do skupín a každá skupina sa venovala inej technike. Vyskúšali sme si maľovanie na sklo, tvorbu obrazov pomocou dekupáže (servítková technika), maľovanie akrilovými farbami alebo tvorbu magnetiek z moduritu.
Bol to príjemne strávený deň, nebáli sme sa známkovania, dokonca sme dosiahli uznanie aj u našej p. riaditeľky, ktorá si niektoré naše obrázky zobrala aj do svojej zasadačky.
Tento projekt nás naštartoval k určitej mimoškolskej aktivite a pevne veríme, že v tejto super akcii budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch. Veď, každý z nás má nejaké záľuby, v ktorých chce pokračovať a rozvíjať ich.
Tento deň plný aktivít bol už druhým, ktorý naša škola mohla uskutočniť vďaka projektu KomPrax, za čo sú mu naše umelecké, ekonomickými predmetmi „utláčané“, duše vďačné.