je názov projektu, ktorým sa snažíme nastaviť zrkadlo našej histórii, našej spoločnosti, nášmu mestu, nášmu životu, nášmu mysleniu a konaniu. Pri pohľade do zrkadla vidíme svoju vlastnú tvár, a preto konajme tak, aby sme sa nemuseli za ňu hanbiť ani teraz, ani v budúcnosti. Poučme sa z histórie...
So študentmi prvého ročníka sme si pripomenuli januárové 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Aschwitz-Březinka.
Oboznámili sme sa s dokumentačným materiálom z roku 1941, ktorý je známy pod pojmom Židovský kôdex.
Súčasťou nášho „zrkadla“ boli aj spomienky preživších prihovárajúcich sa k nám z krátkych filmov EDAH- Seredské svedectvá.
Navštívili sme výstavu – súbor fotografií známy ako Album z Auschwitzu alebo Album Lili Jacob. Fotografie boli objavené bývalou väzenkyňou Auschwitzu, slovenskou Židovkou Lili Jacobovou pri oslobodzovaní koncentračného tábora Mittelbau-Dora ( 640km vzdialeného od Auschwitzu ).
Nie je známe, komu bol súbor fotografií určený, ani akou cestou sa dostal do tábora Mittelbau-Dora. Faktom je, že bol nájdený osobou, ktorá prežila a tá našla na fotografiách nielen seba, ale tiež svojich blízkych, rodinu a priateľov, s ktorými bola deportovaná do Auschwitzu, žiaľ, nik z nich naprežil.
Vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau symbolizuje celý holokaust, súbor týchto fotografií ukazuje dejiny všetkých transportov, všetkých smerujúcich do vyhladzovacích centier.
Autor farebných fotografií Pawel Sawicki sa snažil vyhľadať v areáli tábora miesta, ktoré sú viditeľné na fotografiách Albumu. Chcel ukázať ich dnešnú prázdnotu, ale zároveň ich jazvy, ktoré sú hlboké a nezmazateľné.